WTA Stuttgart: Naomi Osaka powstała z kolan i jest w półfinale. Wygrana Petry Kvitovej

Naomi Osaka wróciła ze stanu 1:5 w trzecim secie i pokonała Donnę Vekić w ćwierćfinale turnieju WTA Premier w Stuttgarcie. Do półfinału awansowała Petra Kvitova.

Naomi Osaka Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Donna Vekić (WTA 25) była bardzo blisko wyeliminowania Naomi Osaki w walce o półfinał imprezy w Stuttgarcie. Chorwatka prowadziła 5:1 w trzecim secie, ale nie wytrzymała napięcia i przegrała 3:6, 6:4, 6:7(4) po dwóch godzinach i 18 minutach. W pierwszym secie Japonka wykorzystała break pointa na 4:2 i nie oddała przewagi. W drugiej partii również miało miejsce jedno przełamanie, które Vekić uzyskała w 10. gemie. W decydującej odsłonie Chorwatka prowadziła 5:1 i 30-0, ale przegrała ją w tie breaku.

Osaka zaserwowała osiem asów i zdobyła 45 z 64 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obie tenisistki uzyskały po trzy przełamania. Było to ich drugie spotkanie. W 2016 roku w I rundzie Australian Open Japonka oddała Vekić pięć gemów. Kolejną rywalką liderki rankingu będzie Wiktoria Azarenka lub Anett Kontaveit.

Petra Kvitova (WTA 3) zwyciężyła 2:6, 6:2, 6:3 Anastasiję Sevastovą (WTA 13). W pierwszym secie Łotyszka wyszła na 4:0 i utrzymała przewagę dwóch przełamań. W drugiej partii Czeszka od 2:2 zdobyła cztery gemy z rzędu. W decydującej odsłonie Sevastova z 1:4 zbliżyła się na 3:4, ale do końca wywalczyła jeszcze tylko trzy punkty.

W ciągu 92 minut Kvitova posłała siedem asów i zgarnęła 38 z 51 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Czeszka wykorzystała wszystkie cztery break pointy i wyrównała na 2-2 bilans meczów z Sevastovą. W półfinale dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zmierzy się z Andżeliką Kerber lub Kiki Bertens.

Kvitova awansowała do czwartego półfinału w sezonie. W Sydney triumfowała, a w Australian Open i Dubaju zaliczyła finał. Osaka w Melbourne zdobyła drugi wielkoszlemowy tytuł (po US Open 2018). Wcześniej w Brisbane Japonka doszła do półfinału, ale w żadnym z trzech turniejów w lutym i marcu nie dotarła do ćwierćfinału.

Kvitova osiągnęła trzeci (2012 i 2016), a Osaka pierwszy półfinał w Stuttgarcie. Tenisistki te w tym tygodniu walczyły o pozycję numer jeden na świecie. Docierając do ćwierćfinału, Japonka zapewniła sobie pozostanie na fotelu liderki rankingu na kolejny tydzień.

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)