WTA Madryt: Halep, Osaka i Stephens bez strat w II rundzie. Switolina, Keys i Muguruza za burtą

Simona Halep, Naomi Osaka i Sloane Stephens bez straty seta awansowały do II rundy turnieju WTA Premier Mandatory w Madrycie. Odpadły Elina Switolina, Madison Keys i Garbine Muguruza.

Simona Halep Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Simona Halep
W niedzielę Simona Halep (WTA 3) rozpoczęła dziewiąty występ w Madrycie. Rumunka pokonała 6:0, 6:4 Margaritę Gasparian (WTA 65). W pierwszym secie tenisistka z Konstancy oddała rywalce osiem punktów, a w drugim prowadziła 2:0, a później 5:2. Zakończenie meczu nie przyszło jej łatwo. Rosjanka z 2:5 zbliżyła się na 4:5 po obronie piłki meczowej. W 10. gemie Halep dopięła swego i uzyskała przełamanie dające jej awans do II rundy. W ciągu 74 minut wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Kolejną rywalką triumfatorki madryckiej imprezy z 2016 i 2017 roku będzie Alison Riske lub Johanna Konta.

Naomi Osaka pokonała 6:2, 7:6(6) Dominikę Cibulkovą (WTA 33). W pierwszym secie Osaka oddała podanie przy 1:1, ale zdobyła pięć kolejnych gemów. w drugiej partii liderka rankingu wróciła z 2:4. W trwającym godzinę i 55 minut meczu zaserwowała osiem asów i obroniła trzy z pięciu break pointów. Posłała 43 kończące uderzenia przy 30 niewymuszonych błędach. Cibulkova miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 15 pomyłek. Kolejną rywalką Osaki będzie Sara Sorribes (WTA 75), która wykorzystała siedem z 15 szans na przełamanie i zwyciężyła 6:4, 3:6, 6:1 Larę Arruabarrenę (WTA 110).

Seta nie straciła również inna wielkoszlemowa mistrzyni Sloane Stephens (WTA 8), która wygrała 6:2, 7:6(4) z Poloną Hercog (WTA 71). W ciągu godziny i 44 minut Amerykanka zniwelowała siedem z dziewięciu break pointów i zaliczyła cztery przełamania. Ósma rakieta globu podwyższyła na 3-0 stan meczów ze Słowenką. W II rundzie Stephens zmierzy się z Wiktorią Azarenką. Będzie to ich siódme spotkanie (bilans 3-3), pierwsze na innym korcie niż twardy.

Elina Switolina (WTA 6) przegrała 4:6, 6:7(6) z Pauline Parmentier (WTA 69). W pierwszym secie Ukrainka z 1:5 zbliżyła się na 4:5, ale nie zdołała odwrócić jego losów. W drugiej partii z 1:3 doprowadziła do tie breaka. W nim nie wykorzystała prowadzenia 3-1. Obroniła trzy piłki meczowe przy 3-6, ale straciła dwa kolejne punkty. Dla Switoliny był to pierwszy występ od marcowego turnieju w Miami. Ukrainka pauzowała z powodu kontuzji kolana. W Madrycie zanotowała szósty występ i znów szybko odpadła (bilans meczów 3-6).

Garbine Muguruza (WTA 20) uległa 5:7, 6:7(2) Petrze Martić (WTA 36). Hiszpanka zmarnowała pięć piłek setowych, trzy przy 5:4 w pierwszym i dwie przy 5:4 w drugim secie. W ciągu godziny i 55 minut zamieniła na przełamanie tylko dwie z 10 szans. Martić wykorzystała trzy z czterech break pointów. Muguruza zanotowała siódmy występ w Madrycie. Jej najlepszy wynik to III runda z ubiegłego sezonu. Viktoria Kuzmova (WTA 45) zwyciężyła 7:5, 6:4 Julię Görges (WTA 17). W ciągu 93 minut Słowaczka zaserwowała cztery asy i zdobyła 27 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama uzyskała trzy przełamania. Było to piąte spotkanie tych tenisistek. W czterech poprzednich lepsza była Niemka bez straty seta.

Madison Keys (WTA 14) przegrała 6:3, 4:6, 1:6 z Soraną Cirsteą (WTA 93). W trwającym godzinę i 45 minut meczu Amerykanka zaserwowała sześć asów, ale pięć razy oddała podanie i wykorzystała tylko trzy z 10 okazji na przełamanie. Kolejną rywalką Rumunki będzie Caroline Garcia. Donna Vekić (WTA 25) pokonała 7:5, 6:4 Qiang Wang (WTA 16). W pierwszym secie Chorwatka wróciła z 0:2 i obroniła piłkę setową w 10. gemie. W ciągu godziny i 45 minut zniwelowała sześć z ośmiu break pointów.

Belinda Bencić (WTA 19) wygrała 6:4, 6:3 z Alison van Uytvanck (WTA 52). W trwającym 87 minut meczu Szwajcarka wykorzystała sześć z 15 break pointów i zdobyła 21 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Tenisistka z Wollereau podwyższyła na 4-1 bilans spotkań z Belgijką. W II rundzie zmierzy się ze Swietłaną Kuzniecową. Saisai Zheng (WTA 46) wróciła z 2:4 w pierwszym secie i zwyciężyła 7:5, 7:6(3) Yafan Wang (WTA 56) po dwóch godzinach i 24 minutach. Tenisistka z Kantonu pozostaje niepokonana w starciach z rodaczką (bilans 5-0).

Kristina Mladenović (WTA 64) pokonała 6:3, 6:1 Barborę Strycovą (WTA 39). W ciągu 89 minut Francuzka zamieniła na przełamanie sześć z 13 break pointów. O III rundę zmierzy się z broniącą tytułu Petrą Kvitovą, z którą wygrała tylko jedno z pięciu wcześniejszych spotkań. Elise Mertens (WTA 18) uległa 5:7, 6:7(5) Annie Karolinie Schmiedlovej (WTA 103). W pierwszym secie Belgijka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale straciła dwa kolejne gemy. W drugiej partii roztrwoniła prowadzenie 4:1, a później 4-0 w tie breaku. W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu miało miejsce 15 przełamań, z czego osiem dla Słowaczki.