WTA Eastbourne: Dwie siostry Radwańskie w turniejowej drabince

Urszula Radwańska (WTA 71) zakwalifikowała się do turnieju głównego AEGON International, który rozgrywany jest na kortach trawiastych w angielskim Eastbourne (z pulą nagród 600 tys. dolarów). W decydującej rundzie eliminacji Polka pokonała Czeszkę Lucie Hradecką (nr 4) 6:3, 6:7(4), 6:3.

Mimo, że to korty trawiaste, to serwis w pierwszym secie nie był atutem obu tenisistek. Na sześć rozegranych gemów cztery kończyły się przełamaniami. Od stanu 4:3 dla Czeszki Urszula Radwańska wygrała dwa gemy z rzędu i serwowała by wygrać pierwszego seta. Przy stanie 40-30 nie wykorzystała pierwszej piłki setowej. Potem obroniła break pointa i przy drugim setbolu zakończyła tę partię.

Drugi set przebiegał z goła odmiennie. Po sześciu gemach nie było ani jednego przełamania i żadna z zawodniczek nie miała ani jednego break pointa. W siódmym gemie ciągle obowiązywała reguła własnego podania, ale Hradecka musiała już obronić dwa break pointy. Do końca seta zawodniczki spokojnie utrzymywały swoje podania, więc o jego losach zadecydował tie-break.

Radwańska popełniła czwarty podwójny błąd serwisowy i przegrywała 2-4. Kolejny punkt przy serwisie Polki również padł łupem Hradeckiej, która miała szansę zakończyć seta przy własnym podaniu. Nerwy udzieliły się i Czeszce, która przy stanie 6-2 zmarnowała pierwszą piłkę setową popełniając podwójny błąd serwisowy. Jednak wykorzystała ona niepewny serwis Polki i zakończyła tę partię przy trzecim setbolu.

W trzecim secie od stanu 2:2 Radwańska wygrała trzy gemy z rzędu. W ósmym gemie Polka przy serwisie rywalki nie wykorzystała pierwszej piłki meczowej. W dziewiątym gemie krakowianka przegrywała 15-40, ale wygrała trzy piłki z rzędu. Drugiego meczbola Hradecka jeszcze obroniła, ale przy trzecim Radwańska zakończyła ten trwający dwie godziny i 12 minut mecz. Urszula w turnieju głównym dołączyła do swojej starszej siostry Agnieszki Radwańskiej, która w Eastbourne będzie bronić tytułu.

Już w pierwszej rundzie może dojść do drugiej w historii turniejów WTA potyczki sióstr Radwańskich. Do Agnieszki zostanie dolosowana jedna z kwalifikantek.

AEGON International, Eastbourne (Wielka Brytania)
WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 600 tys. dol.