WTA Madryt: Simona Halep zakończyła serię Ashleigh Barty. Rumunka w półfinale

Simona Halep pokonała Ashleigh Barty w ćwierćfinale turnieju WTA Premier Mandatory w Madrycie. Rumunka przerwała serię Australijki, która wygrała 11 meczów z rzędu.

Simona Halep Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Simona Halep
Bardzo dobrze w tym roku dysponowana Ashleigh Barty (WTA 9) stawiła Simonie Halep (WTA 3) opór, ale najważniejsze momenty należały do świetnie serwującej Rumunki. Tenisistka z Konstancy zwyciężyła 7:5, 7:5 po 91 minutach. Było to drugie spotkanie tych zawodniczek w 2019 roku. W Sydney lepsza okazała się Australijka. Bilans ich wszystkich meczów to teraz 3-1 dla Halep.

W pierwszym secie Barty z 3:5 wyrównała na 5:5, ale przegrała dwa następne gemy. W drugiej partii Australijka z 2:4 wyszła na 5:4, ale Halep zdobyła 12 z 15 kolejnych punktów. Zwycięstwo Rumunka zapewniła sobie kończącym forhendem.

Halep miała 87 proc. celność pierwszego podania. Zdobyła przy nim 41 z 55 punktów (75 proc.). Rumunka dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Naliczono jej 15 kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Barty miała 22 piłki wygrane bezpośrednio i 37 pomyłek.

Tenisistka z Konstancy zakończyła serię 11 z rzędu wygranych meczów Barty. Australijka triumfowała w Miami oraz poprowadziła swoją reprezentację do wygranej z Białorusią w półfinale Pucharu Federacji. W Madrycie najpierw oddał trzy gemy Darii Gawriłowej, a następnie rozegrała trzysetowe spotkania z Danielle Collins i Julią Putincewą. W poniedziałek 1 kwietnia Barty zadebiutowała w Top 10 rankingu.

Halep idzie jak burza. Wygrała trzy sety do zera. W I rundzie wyeliminowała Margaritę Gasparian (6:0, 6:4), a w 1/8 finału rozbiła Viktorię Kuzmovą (6:0, 6:0). Poza tym odprawiła Johannę Kontę (7:5, 6:1). Rumunka po raz czwarty awansowała do półfinału w Madrycie i powalczy o czwarty finał. W 2014 roku przegrała w decydującym meczu z Marią Szarapową, w 2016 i 2017 zdobyła dwa tytuły. Rumunka ma szansę dołączyć do Petry Kvitovej, która na razie jako jedyna triumfowała w stolicy Hiszpanii trzy razy.

Kolejną rywalką Halep będzie Belinda Bencić, z którą w lutym przegrała w Dubaju. Rumunka wystąpi w trzecim półfinale w tym roku, po Dosze i Miami.