WTA Rzym: drugi finał Johanny Konty na korcie ziemnym. Koniec zwycięskiej serii Kiki Bertens

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Johanna Konta
Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Johanna Konta

Johanna Konta zagra w finale turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. W półfinale Brytyjka pokonała w trzech setach Holenderkę Kiki Bertens, która w ubiegłym tygodniu triumfowała w Madrycie.

W tym artykule dowiesz się o:

Zwycięska seria Kiki Bertens (WTA 4) dobiegła końca. Holenderka wygrała osiem meczów z rzędu. W ubiegłym tygodniu w Madrycie zdobyła największy tytuł w karierze. Dzięki temu zadebiutowała w Top 5 rankingu. Holenderka nie wystąpi w finale imprezy w Rzymie. W sobotę w półfinale uległa 7:5, 5:7, 2:6 Johannie Koncie (WTA 42).

W pierwszym secie Konta z 1:3 wyszła na 5:4, ale końcówka należała do Bertens. W drugiej partii Brytyjka od 4:5 zdobyła trzy gemy. W decydującej odsłonie tenisistka z Eastbourne uzyskała dwa przełamania. Serwując po awans do finału zmarnowała trzy piłki meczowe przy 40-0, ale forhend i świetny serwis dały jej zwycięstwo.

W trwającym dwie godziny i 49 minut meczu Bertens zaserwowała 10 asów, ale też popełniła dziewięć podwójnych błędów. Konta cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Zdobyła o osiem punktów więcej (112-104) i poprawiła na 3-4 bilans spotkań z Holenderką. Brytyjce naliczono 39 kończących uderzeń i 52 niewymuszone błędy. Bertens miała 31 piłek wygranych bezpośrednio i 43 pomyłki.

W poprzednich sezonach Konta na mączce nigdy nie doszła do ćwierćfinału w WTA Tour. Brytyjka wystąpi w największym finale od 2017 roku, gdy triumfowała w Miami. Bilans wszystkich jej meczów o tytuł to 3-4. Pokonując Bertens odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 5 rankingu od Wimbledonu 2017, gdy w drodze do półfinału odprawiła Simonę Halep.

Brytyjka awansowała do drugiego w tym roku, zarazem w karierze, finału na korcie ziemnym. W Rabacie przegrała z Marią Sakkari, z którą w niedzielę mogła zmierzyć się ponownie. Jednak w drugim półfinale Greczynka uległa Karolinie Pliskovej.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) WTA Premier 5, kort ziemny, pula nagród 3,452 mln euro sobota, 18 maja