Roland Garros: czterosetowe zwycięstwo Stana Wawrinki. Jo-Wilfried Tsonga zagra z Keiem Nishikorim

Stan Wawrinka w czterech setach pokonał Jozefa Kovalika w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych Roland Garros 2019. Partię w poniedziałek stracili też Borna Corić i Jo-Wilfried Tsonga, który w II rundzie zmierzy się z Keiem Nishikorim.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka PAP/EPA / MARTIAL TREZZINI / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
W sezonie 2015 Stan Wawrinka sensacyjnie zwyciężył w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie. Aktualnie Szwajcar jest bardzo daleki od formy, jaka przed czterema laty w Paryżu dała mu drugi z trzech wielkoszlemowych triumfów i bardzo często przytrafiają mu się porażki z niżej notowanymi rywalami. W poniedziałek, w I rundzie tegorocznej edycji imprezy w stolicy Francji, także miał problemy z nisko klasyfikowanym przeciwnikiem. Aby pokonać kwalifikanta Jozefa Kovalika, potrzebował czterech setów oraz niemal 2,5 godzin gry.

Ostatecznie Wawrinka zwyciężył 6:1, 6:7(3), 6:2, 6:3, zapisując na swoim koncie 19 asów, pięć przełamań i 48 zagrań kończących. W II rundzie rozstawiony z numerem 24. Szwajcar zmierzy się z Cristianem Garinem.

Przez cztery sety w poniedziałek walczył także inny tenisista próbujący odbudować swoją formę po operacji kolana, Jo-Wilfried Tsonga. Jeden z ulubieńców miejscowej publiczności w pojedynku z Peterem Gojowczykiem nie potrafił ustabilizować swojej gry na równym i wysokim poziomie, lecz zdołał pokonać Niemca 7:6(4), 6:1, 4:6, 6:3. W kolejnej fazie paryskiej imprezy Tsongę czeka bardzo trudne zadanie - spotka się z Keiem Nishikorim, turniejową "siódemką".

Drugiego dnia Roland Garros 2019 gospodarze mogli cieszyć się także z wygranej Gillesa Simona. Doświadczony tenisista z Nicei wygrał 6:3, 6:3, 6:4 z Serhijem Stachowskim, "szczęśliwym przegranym" z eliminacji. Tym samym Simon, który ani razu nie stracił serwisu, a sam czterokrotnie uzyskał przełamanie, podwyższył na 5-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z Ukraińcem.

W bałkańskim pojedynku rozstawiony z numerem 13. Borna Corić z Chorwacji pokonał 6:1, 6:7(4), 6:4, 6:4 Aljaza Bedene ze Słowenii i w II rundzie zmierzy się z Lloydem Harrisem, który wyeliminował Lukasa Rosola. Z kolei w argentyńskim starciu oznaczony "19" Guido Pella w czterech setach uporał się z Guido Andreozzim, a jego następnym rywalem będzie Corentin Moutet, posiadacz dzikiej karty.

Lloyd Harris (RPA) - Lukas Rosol (Czechy, LL) 6:1, 4:6, 2:6, 6:1, 6:2
Henri Laaksonen (Szwajcaria, LL) - Pedro Martinez (Hiszpania, Q) 6:1, 6:0, 7:6(4)