WTA Den Bosch: turniej główny nie dla Katarzyny Kawy. Polka przegrała z Paulą Badosą

Katarzyna Kawa nie przeszła I rundy eliminacji do turnieju WTA International na kortach trawiastych w Den Bosch. Polka została pokonana przez Hiszpankę Paulę Badosę.

Katarzyna Kawa PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
W kwalifikacjach w Den Bosch Katarzyna Kawa (WTA 187) rozegrała pierwszy mecz na trawie od października 2015 roku. Wtedy dobrze spisała się w dwóch japońskich turniejach ITF. W Makinoharze zdobyła tytuł, a w Hamamatsu doszła do półfinału. W sobotę w Holandii Polka przegrała 6:3, 3:6, 4:6 z Hiszpanką Paulą Badosą (WTA 128).

W pierwszym secie Badosa z 0:2 wyrównała na 2:2, ale straciła cztery z pięciu kolejnych gemów. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Hiszpanka uzyskała na 5:3. W decydującej odsłonie Kawa oddała podanie przy 2:2, po czym wyrównała na 3:3. Jednak Badosa wykorzystała szóstego break pointa na 4:3 i nie oddała przewagi.

W trwającym dwie godziny i siedem minut spotkaniu Kawa popełniła pięć podwójnych błędów i zdobyła tylko 11 z 32 punktów przy swoim drugim podaniu. Badosa obroniła siedem z 11 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z 18 szans. Jej łupem padło 110 z 215 rozegranych piłek (51 proc.).

Dla Kawy to czwarty z rzędu przegrany mecz w trzech setach. W półfinale w Charlottesville uległa 6:3, 5:7, 6:7(1) Amerykance Whitney Osuigwe. W eliminacjach do Rolanda Garrosa nie sprostała Japonce Kurumi Narze (2:6, 6:1, 5:7). W Toruniu przegrała 4:6, 6:7(3), 1:6 z Czeszką Anastazją Zarycką.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Kawa przeszła niesamowitą drogę w zawodowym tenisie. W maju 2018 roku była notowana na 780. miejscu, a teraz jest w Top 200 rankingu. W Rolandzie Garrosie 2019 raz pierwszy wzięła udział w kwalifikacjach do wielkoszlemowej imprezy. Pod koniec czerwca Polka wystąpi w eliminacjach do Wimbledonu.