WTA Birmingham: Iga Świątek w głównej drabince po thrillerze. Zagra z Jeleną Ostapenko

Iga Świątek awansowała do głównej drabinki turnieju WTA Premier w Birmingham. W decydującej rundzie eliminacji Polka obroniła trzy piłki meczowe i pokonała Amerykankę Bernardę Perę.

Iga Świątek Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Iga Świątek
Dla Igi Świątek (WTA 65) trzystopniowe eliminacje do imprezy w Birmingham nie były łatwe. Rozstawiona z numerem pierwszym Polka dwa razy wróciła po przegraniu pierwszego seta. W niedzielę pokonała 6:7(5), 6:3, 6:3 Australijkę Destanee Aiavę. W poniedziałek stoczyła emocjonującą batalię z Bernardą Perą (WTA 93), która dzień wcześniej wygrała z Magdaleną Fręch po obronie dwóch piłek meczowych. Świątek zwyciężyła Amerykankę 2:6, 7:6(6), 6:4.

W pierwszym secie wyraźnie lepsza była Pera, która uzyskała dwa przełamanie. Druga partia była niesamowitym dreszczowcem. Świątek prowadziła 2:0 i 5:3, miała cztery piłki setowe, jedną w dziewiątym i trzy w 12. gemie, jednak Amerykanka doprowadziła do tie breaka. W nim Polka wyszła z ogromnych opresji. Pera wypracowała sobie trzy piłki meczowe, ale warszawianka od 3-6 zdobyła pięć punktów z rzędu. W trzecim secie Świątek wyszła na 2:0, po czym straciła dwa gemy. Przy 3:3 zaliczyła przełamanie do zera i tym razem utrzymała przewagę do końca.

W trwającym dwie godziny i 16 minut meczu Świątek walczyła z własnym serwisem (10 podwójnych błędów). Polka pięć razy została przełamana, a sama wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Zdobyła o osiem punktów mniej od Pery (98-106).

Świątek po raz czwarty w tym roku przeszła kwalifikacje (wcześniej w Australian Open, Budapeszcie i Pradze). W kwietniu w Lugano Polka osiągnęła finał. Na przełomie maja i czerwca doszła do IV rundy Rolanda Garrosa, dzięki czemu weszła do Top 70 rankingu.

W I rundzie turnieju głównego Świątek zmierzy się z Jeleną Ostapenko (WTA 37), mistrzynią Rolanda Garrosa 2017.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania)
WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 1,006 mln dolarów
poniedziałek, 17 czerwca

III runda eliminacji gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, 1) - Bernarda Pera (USA, 5) 2:6, 7:6(6), 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek pokona Jelenę Ostapenko?