WTA Birmingham: Osaka pokonana przez Putincewą. Barty może zostać liderką rankingu

Naomi Osaka przegrała z Julią Putincewą w II rundzie turnieju WTA Premier w Birmingham. Liderką rankingu ma szansę zostać Ashleigh Barty, która awansowała do ćwierćfinału po zwycięstwie nad Jennifer Brady.

Naomi Osaka Getty Images / Giampiero Sposito / Na zdjęciu: Naomi Osaka
W tym roku Naomi Osaka zdobyła jeden tytuł. W styczniu triumfowała w Australian Open. W niedawnym Rolandzie Garrosie dobiegła końca seria 16 z rzędu wygranych spotkań przez Japonkę w wielkoszlemowych turniejach. Liderkę rankingu zatrzymała Katerina Siniakova. Trawiasta część sezonu również nie rozpoczęła się pomyślnie dla Osaki. W Birmingham w II rundzie przegrała 2:6, 3:6 z Julią Putincewą (WTA 43).

W pierwszym secie Japonka z 0:5 zbliżyła się na 2:5, ale na więcej nie było jej stać. W drugiej partii poderwała się do walki i z 0:2 wyszła na 3:2, ale straciła cztery kolejne gemy. W ciągu 68 minut Osaka wykorzystała wszystkie trzy break pointy, ale sześć razy została przełamana. Przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko sześć z 25 punktów. Putincewa odniosła pierwsze zwycięstwo nad numerem jeden na świecie, a w sumie siódme nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Ashleigh Barty (WTA 2) ma szansę zostać liderką rankingu. Stanie się tak, jeśli zdobędzie w Birmingham tytuł. W II rundzie Australijka w 59 minut rozbiła 6:3, 6:1 Jennifer Brady (WTA 66). Mistrzyni Rolanda Garrosa zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu okazji i zgarnęła 28 z 34 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Było to drugie spotkanie tych tenisistek w 2019 roku. W Indian Wells z wygranej również cieszyła się Barty.

Kolejną rywalką Australijki będzie Venus Williams (WTA 55), która pokonała 6:3, 6:2 Qiang Wang (WTA 15). Amerykanka wykorzystała cztery z 12 break pointów i zdobyła 28 z 37 punktów przy swoim pierwszym serwisie. Była liderka rankingu podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Chinką. Po raz drugi zmierzyły się na trawie. W II rundzie Wimbledonu 2017 Williams wygrała w trzech setach. Dwa lata temu w Cincinnati odbyło się jedyne do tej pory spotkanie Amerykanki z Barty. Zwycięstwo odniosła Australijka.

Julia Görges (WTA 19) pokonała 6:4, 6:3 Jewgieniję Rodinę (WTA 76). W ciągu 74 minut Niemka zaserwowała pięć asów i zaliczyła dwa przełamania. Zdobyła 41 z 55 punktów przy własnym pierwszym podaniu i wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Rosjanką. W ćwierćfinale Görges zmierzy się z Putincewą, z którą wygrała wszystkie trzy dotychczasowe spotkania.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania)