Tenis. Wimbledon 2019: awans Michaiła Kukuszkina w cieniu dramatu. Turniej już bez singlistów gospodarzy

Joao Sousa pokonał Daniela Evansa i w IV rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2019 zmierzy się z Rafaelem Nadalem. Mecz Michaiła Kukuszkina z Janem-Lennardem Struffem został przerwany z powodu reanimacji kibicki.

Marcin Motyka
Michaił Kukuszkin Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: Michaił Kukuszkin
Pod nieobecność niegotowego do gry w singlu Andy'ego Murraya Brytyjczycy nie mają tenisisty, z którym mogliby wiązać nadzieję na sukces w Wimbledonie 2019. Na starcie tegorocznej edycji The Championships stanęło sześciu reprezentantów gospodarzy, ale tylko jeden, Daniel Evans, dotarł do III rundy. W sobotę jednak i on został wyeliminowany, przegrywając z Joao Sousą.

Mecz był niesamowicie emocjonujący i wyrównany. Każdy z setów rozstrzygał się w pojedynczych akcjach i w samych końcówkach. Po czterech partiach był remis 2-2. Piątą, rozgrywaną przy zasuniętym dachu na korcie numer 1, lepiej rozpoczął Evans, który wyszedł na prowadzenie 2:1 z przełamaniem. Lecz Sousa odrobił stratę, a w dziesiątym gemie ponownie odebrał podanie Brytyjczykowi i zakończył spotkanie zwycięstwem 4:6, 6:4, 7:5, 4:6, 6:4 po trzech godzinach i 56 minutach walki.

Wygrywając, Sousa (w sobotę pięć asów, osiem przełamań i 64 zagrania kończące) został pierwszym w dziejach reprezentantem Portugalii w 1/8 finału Wimbledonu w singlu. O ćwierćfinał, w poniedziałek, powalczy z Rafaelem Nadalem, dwukrotnym mistrzem tej imprezy.

W cieniu dramatycznych okoliczności do 1/8 finału awansował Michaił Kukuszkin. Mecz Kazacha z Janem-Lennard Struffem został przerwany na ponad godzinę z powodu akcji reanimacyjnej 60-letniej kibicki. Pojedynek wstrzymano przy stanie 2:2 w czwartym secie i prowadzeniu Kukuszkina 2-1 w partiach. Po powrocie do gry 31-latek z Astany wygrał tę odsłonę, jak i cały mecz.

Pochodzący z Rosji, ale reprezentujący Kazachstan Kukuszkin drugi raz w karierze (poprzednio w Australian Open 2012) znalazł się w 1/8 finału imprezy Wielkiego Szlema. O swój premierowy ćwierćfinał zmierzy się z Keiem Nishikorim, turniejową "ósemką".

The Championships, Wimbledon (Londyn)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 38 mln funtów
sobota, 6 lipca

III runda gry pojedynczej:

Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - Jan-Lennard Struff (Niemcy, 33) 6:3, 7:6(5), 4:6, 7:5
Joao Sousa (Portugalia) - Daniel Evans (Wielka Brytania) 4:6, 6:4, 7:5, 4:6, 6:4