WTA Challenger Bastad: Katarzyna Kawa w II rundzie. Obroniła dwie piłki meczowe

Katarzyna Kawa była o krok od porażki, ale odwróciła losy pojedynku z Janą Cepelovą. Polska tenisistka pokonała Słowaczkę i awansowała do II rundy challengera WTA rozgrywanego na kortach ziemnych w szwedzkim kurorcie Bastad.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Getty Images / NurPhoto / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Jeszcze dwa lata temu panie rywalizowały o tej porze w Bastad w ramach zawodów głównego cyklu. Teraz jest to turniej rangi WTA Challenger, którego dyrektorką jest była czołowa szwedzka tenisistka Sofia Arvidsson. Ona też chce przywrócić imprezie Swedish Open dawny blask.

We wtorkowym meczu I rudy spotkały się Katarzyna Kawa i Jana Cepelova. W pierwszym secie Polka prowadziła 5:3 i nie wykorzystała trzech kolejnych okazji na zwieńczenie partii. Słowaczka wygrała cztery gemy z rzędu i zwieńczyła premierową odsłonę wynikiem 7:5.

Sytuacja omal nie powtórzyła się w drugiej odsłonie, bowiem nasza reprezentantka znów zmarnowała prowadzenie 5:3. Jednak tym razem doszło do rozgrywki tiebreakowej, w której kryniczanka obroniła dwie piłki meczowe. Kawa zamknęła seta, a w decydującej partii wygrała ze stanu po 2 cztery gemy z rzędu.

Po dwóch godzinach i 36 minutach Polka zwyciężyła 5:7, 7:6(7), 6:2 i awansowała do II rundy challengera w Bastad. Dzięki temu poprawi zajmowaną obecnie 231. pozycję w rankingu WTA. Środową przeciwniczką Kawy w pojedynku o ćwierćfinał będzie Ukrainka Anhelina Kalinina, która odprawiła oznaczoną drugim numerem Szwajcarkę Jil Teichmann.

We wtorek na kort wyszła także Paula Kania, która przystąpiła do walki w deblu. Polka i Rosjanka Natela Dżalamidze przegrały jednak z indonezyjskim duetem Beatrice Gumulya i Jessy Rompies 5:7, 6:2, 7-10.

Swedish Open, Bastad (Szwecja)
WTA 125k Series , kort ziemny, pula nagród 125 tys. dolarów
wtorek, 9 lipca

I runda gry pojedynczej:

Katarzyna Kawa (Polska) - Jana Cepelova (Słowacja) 5:7, 7:6(7), 6:2

I runda gry podwójnej:

Beatrice Gumulya (Indonezja) / Jessy Rompies (Indonezja) - Paula Kania (Polska) / Natela Dżalamidze (Rosja) 7:5, 2:6, 10-7

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Katarzyna Kawa awansuje do ćwierćfinału?