WTA Challenger Bastad: Katarzyna Kawa nie sprostała Dance Kovinić. Finał nie dla Polki

Katarzyna Kawa nie weźmie udziału w sobotnim finale turnieju WTA Challenger Tour na kortach ziemnych w szwedzkim Bastad. W piątek polska tenisistka musiała uznać wyższość Czarnogórki Danki Kovinić.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Getty Images / NurPhoto / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Mecze Igi Świątek oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com
W 2013 roku panie spotkały się w Mariborze, gdzie Danka Kovinić (WTA 162) wygrała w trzech setach 3:6, 6:4, 6:4. W Bastad Polka i Czarnogórka znów zagrały na pełnym dystansie i ponownie pochodząca z Cetynii tenisistka odwróciła losy pojedynku, aby odnieść zwycięstwo.

Katarzyna Kawa (WTA 231) zaczęła bardzo dobrze. W partii otwarcia postarała się o trzy przełamania, na co jej rywalka odpowiedziała tylko jednym breakiem. W drugim secie kryniczanka cały czas musiała gonić wynik i miała sporo problemów przy własnym serwisie. Kovinić trzykrotnie prowadziła z przełamaniem, lecz traciła przewagę. Losy tej części spotkania rozstrzygnęły się w 10. gemie, gdy Czarnogórka posłała przy piłce setowej precyzyjne zagranie po linii.

W trzeciej odsłonie Kawa nie była w stanie dorównać przeciwniczce. Popełniała bardzo dużo prostych błędów w wymianach i szybko dała się przełamać w drugim i czwartym gemie. Polka tylko raz utrzymała serwis. W siódmym gemie Kovinić zakończyła pojedynek przy pierwszej piłce meczowej wynikiem 2:6, 6:4, 6:1. Spotkanie trwało godzinę i 56 minut.

Dla Kawy to i tak bardzo udany tydzień na szwedzkiej mączce. Polka pokonała notowaną w Top 100 Francuzkę Fionę Ferro, a uzyskany półfinał pozwoli jej wrócić do drugiej setki rankingu WTA i da prawo startu w eliminacjach do US Open 2019. Nasza reprezentantka zdobyła bowiem w Bastad 57 punktów oraz czek na 6500 dolarów. O 160 punktów i 20 tys. dolarów powalczy Kovinić, której finałową rywalką będzie w sobotę Japonka Misaki Doi (WTA 117).