ATP Montreal: Rafael Nadal przetrwał napór Fabio Fogniniego. Hiszpan w półfinale

Rafael Nadal awansował do półfinału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Montrealu. Broniący tytułu i najwyżej rozstawiony Hiszpan w 1/4 finału w trzech setach pokonał Fabio Fogniniego.
Marcin Motyka
PAP/EPA / VALERIE BLUM / Na zdjęciu: Rafael Nadal

20 kwietnia Fabio Fognini sprawił sensację, pokonując Rafaela Nadala w królestwie Hiszpana, na korcie centralnym w Monte Carlo. W piątek zmierzyli się pierwszy raz od czasu tamtego spotkania. W ćwierćfinale turnieju ATP Masters 1000 w Montrealu Hiszpan wziął rewanż za porażkę sprzed niespełna czterech miesięcy i zwyciężył 2:6, 6:1, 6:2.

Jednak w pierwszym secie piątkowego spotkania Nadal mógł sobie przypomnieć wydarzenia z Monte Carlo. Fognini grał bowiem genialnie. Doskonale returnował, w wymianach przejmował inicjatywę i posyłał kapitalne zagrania kończące, zwłaszcza z forhendu. Hiszpan natomiast nie dość, że nie miał sposobu na tak prezentującego się rywala, to jeszcze sam był daleki od optymalnej dyspozycji i popełniał wiele błędów.

Lecz od drugiej odsłony obraz gry zaczął się zmieniać. Nadal przetrwał napór przeciwnika, zaczął dyktować warunki na korcie i seryjnie zdobywać kolejne punkty. Dodatkowo Fognini odczuwał ból w prawej stopie i musiał skorzystać z interwencji medycznej. Ostatecznie w dwóch ostatnich setach Włoch zdobył zaledwie trzy gemy.

Mecz trwał godzinę i 57 minut. W tym czasie Nadal zaserwował siedem asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z sześciu break pointów, posłał 20 zagrań kończących, popełnił 22 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 76 punktów, o 15 więcej od rywala. Z kolei Fogniniemu zapisano cztery asy, 18 uderzeń wygrywających oraz 34 pomyłki własne.

Zwyciężając w piątek, Nadal został pierwszym tenisistą, który wygrał 380 meczów w turniejach ATP Masters 1000. - To był mecz wzlotów i upadków, ale dla mnie pozytywny - mówił, cytowany przez portal atptour.com. - Im dłużej trwał, tym grałem lepiej. Nawet kiedy przegrałem pierwszego seta, nie miałem negatywnych odczuć. Po prostu pewne sprawy potoczyły się zbyt szybko - dodał.

W półfinale broniący tytułu Nadal zmierzy się z Gaelem Monfilsem bądź z Roberto Bautistą. Mecz Francuza z Hiszpanem został przerwany po dwóch rozegranych punktach z powodu opadów deszczu. Tenisiści wznowią rywalizację w sobotę o godz. 19:00 czasu polskiego. Zwycięzca nie wcześniej niż o północy stanie do boju o finał z Majorkaninem.

Rogers Cup, Montreal (Kanada)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 5,701 mln dolarów
piątek, 9 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Fabio Fognini (Włochy, 7) 2:6, 6:1, 6:2
Gael Monfils (Francja, 16) - Roberto Bautista (Hiszpania, 10) 0:0 *dokończenie w sobotę

Kto awansuje do półfinału turnieju ATP w Montrealu?