WTA Cincinnati: Iga Świątek z problemami w eliminacjach. Trzy sety z Kateryną Kozłową

Iga Świątek awansowała do finału kwalifikacji zawodów WTA Premier 5 na kortach twardych w Cincinnati. W sobotę polska tenisistka pokonała po trzysetowym boju Ukrainkę Katerynę Kozłową 6:2, 6:7(0), 6:4.

Rafał Smoliński
Iga Świątek PAP/EPA / WARREN TODA / Na zdjęciu: Iga Świątek
Po udanym występie w Toronto Iga Świątek (WTA 65) rozegrała pierwszy w karierze mecz na Lindner Family Tennis Center w stanie Ohio. W premierowym pojedynku kwalifikacji do zawodów Western & Southern Open 2019 tenisistka z Warszawy spotkała się z notowaną na 70. pozycji w rankingu WTA Kateryną Kozłową.

W pierwszym secie Ukrainka stawiła opór tylko na początku. Choć straciła serwis już w drugim gemie, to szybko wyrównała na po 2. Wówczas Świątek przystąpiła do ataku i pewnie wygrała partię otwarcia. Najpierw zdobyła przełamanie w szóstym gemie. Następnie wykorzystała trzecią piłkę setową przy podaniu przeciwniczki, wieńcząc tę część pojedynku wynikiem 6:2.

Dużo więcej emocji było w drugiej odsłonie. Kozłowa otworzyła ją przełamaniem, a po breaku w piątym gemie prowadziła już 4:1. Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów nie utrzymała przewagi. Ambitnie walcząca Świątek wygrała cztery gemy z rzędu i wysunęła się na prowadzenie. Polka nie zdołała jednak zakończyć spotkania, choć w 12. gemie była dwie piłki od zwycięstwa. Tie break z kolei kompletnie nie wyszedł naszej tenisistce, ponieważ nie zdobyła w nim żadnego punktu.

Niepowodzenie z drugiego seta nie załamało Świątek. Polka walczyła o punkty na returnie i po kilku zaciętych gemach wyszła na 4:1. Kozłowa odrobiła jednak stratę dwóch przełamań i na tablicy wyników było po 4. Wówczas nasza reprezentantka postarała się o jeszcze jednego breaka, po czym z wielkim trudem wyserwowała sobie zwycięstwo. Po dwóch godzinach i 41 minutach wygrała 6:2, 6:7(0), 6:4.

W decydującej fazie eliminacji zawodów Western & Southern Open 2019 18-letnia warszawianka zmierzy się w niedzielę z Chinką Yafan Wang (WTA 51), która pokonała 6:2, 6:2 powracającą do touru po problemach zdrowotnych Amerykankę Coco Vandeweghe (WTA 459).

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,944 mln dolarów
sobota, 10 sierpnia

I runda eliminacji gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, 15) - Kateryna Kozłowa (Ukraina) 6:2, 6:7(0), 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek awansuje do głównej drabinki?