WTA Cincinnati: Swietłana Kuzniecowa w półfinale po zwycięstwie nad Karoliną Pliskovą. Awans Ashleigh Barty

Swietłana Kuzniecowa pokonała Karolinę Pliskovą i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 w Cincinnati. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Ashleigh Barty, która wyeliminowała Marię Sakkari.

Swietłana Kuzniecowa Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Swietłana Kuzniecowa
Swietłana Kuzniecowa (WTA 153) w Cincinnati przeżywa odrodzenie. Odprawiła już cztery rywalki, z czego dwie z Top 10 rankingu. W III rundzie rozbiła 6:1, 6:2 Sloane Stephens. W ćwierćfinale Rosjanka zwyciężyła 3:6, 7:6(2), 6:3 Karolinę Pliskovą (WTA 3). Był to dla niej trzeci trzysetowy mecz w turnieju. Wcześniej wyeliminowała po bataliach Anastasiję Sevastovą i Dajanę Jastremską.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Pliskova uzyskała na 2:0. W drugiej partii Czeszka nie wykorzystała prowadzenia 5:3. W decydującej odsłonie dwa razy oddała podanie. W trwającym dwie godziny i 18 minut meczu trzecia rakieta globu posłała 47 kończących uderzeń i popełniła 47 niewymuszonych błędów. Kuzniecowa miała 30 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek.

Rosjanka wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Czeszką. Dla mistrzyni US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009 to pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 5 rankingu od marca 2017 roku, gdy w drodze do finału w Indian Wells wyeliminowała właśnie Pliskovą. Z powodu problemów z amerykańską wizą Kuzniecowa nie mogła bronić tytułu w Waszyngtonie i spadła w rankingu na 198. miejsce. Dzięki III rundzie w Toronto i półfinałowi w Cincinnati awansuje w okolice 85. pozycji.

Ashleigh Barty (WTA 2) pokonała 5:7, 6:2, 6:0 Marię Sakkari (WTA 33). W pierwszym secie Australijka nie wykorzystała prowadzenia 5:2. W dwóch kolejnych partiach nie dała Greczynce żadnych szans. W decydującej odsłonie mistrzyni tegorocznego Rolanda Garrosa straciła tylko 10 punktów. W trwającym godzinę i 44 minuty meczu zaserwowała 12 asów i zamieniła na przełamanie sześć z 14 szans. Barty podwyższyła na 3-1 bilans spotkań z Sakkari.

W dwóch poprzednich sezonach Barty doszła w Cincinnati do III rundy. Kuzniecowa wcześniej najdalej dotarła w tej imprezie do ćwierćfinału (2016, 2017). W sobotę tenisistki te zmierzą się w półfinale. Będzie to ich pierwsze spotkanie.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,944 mln dolarów
piątek, 16 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Ashleigh Barty (Australia, 1) - Maria Sakkari (Grecja) 5:7, 6:2, 6:0
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, WC) - Karolina Pliskova (Czechy, 3) 3:6, 7:6(2), 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Cincinnati?