US Open: Kamil Majchrzak lepszy od byłego piątego tenisisty rankingu ATP. Polak w finale eliminacji

Kamil Majchrzak wygrał drugi mecz w eliminacjach do US Open 2019. Polak pokonał Hiszpana Tommy'ego Robredo i potrzebuje jeszcze jednego zwycięstwa, aby awansować do głównej drabinki.

Kamil Majchrzak Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Kamil Majchrzak
Kamil Majchrzak (ATP 94) został rozstawiony z numerem czwartym w eliminacjach do US Open. W I rundzie Polakowi seta urwał Argentyńczyk Carlos Berlocq. W czwartek jego przeciwnikiem był 37-letni Tommy Robredo (ATP 184), w przeszłości piąty tenisista rankingu ATP. Majchrzak wygrał to spotkanie 6:3, 6:4 i potrzebuje już tylko jednego zwycięstwa, aby wejść do głównej drabinki. W piątek jego rywalem będzie Białorusin Ilja Iwaszka, który odprawił Belga Rubena Bemelmansa.

Tenisiści od początku rozgrywali długie wymiany ze zmianami tempa i kierunków. Częściej inicjatywę przejmował Robredo. W I secie Majchrzak miał dwa break pointy na 2:0, ale Robredo od 15-40 zdobył cztery punkty. Po chwili Polak oddał podanie podwójnym błędem. Hiszpan nie podwyższył na 3:1. Przestrzelony forhend kosztował go stratę serwisu. Żaden tenisista nie był w stanie wypracować sobie dużej przewagi, trwała zażarta batalia o każdy punkt. W szóstym gemie Robredo miał 40-15 i utrzymał podanie, ale po obronie break pointa. Bardziej kombinacyjny tenis grał Majchrzak, ale w ważnych momentach brakowało mu spokoju. W końcówce pokazał jednak mądrość, trochę więcej ryzyka i lepiej opanował nerwy. Po błędzie forhendowym rywala uzyskał przełamanie na 5:3. W dziewiątym gemie zniwelował break pointa i zwieńczył seta kombinacją skrótu i woleja.

Majchrzak grał dobre slajsy wybijając rywala z rytmu, skuteczne były również jego skróty. Robredo starał się skracać wymiany, ale podejmował złe decyzje i popełniał sporo błędów. Przy 2:2 w II partii Hiszpan wyrzucił forhend i został przełamany. Majchrzak długo bez problemów utrzymywał podanie, ale w końcówce pojawiło się zawahanie. W dziewiątym gemie Robredo obronił pierwszą piłkę meczową wygrywającym serwisem, a w 10. dwie zmarnował Polak (podwójny błąd, bekhend wpakowany w siatkę). Za czwartą okazją tenisista z Piotrkowa Trybunalskiego dopiął swego. Piękny bekhend po linii dał mu awans do decydującej rundy eliminacji.

W trwającym 82 minuty meczu Majchrzak zaserwował siedem asów i zdobył 31 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystał trzy z siedmiu break pointów. Polak po raz pierwszy zmierzył się z Robredo. Hiszpan siedem razy doszedł do wielkoszlemowego ćwierćfinału, w tym w US Open 2013.

Majchrzak po raz drugi uczestniczy w eliminacjach do US Open. W ubiegłym sezonie w ich II rundzie przegrał z Hiszpanem Marcelem Granollersem. Jeśli w piątek pokona Iwaszkę po raz trzeci wystąpi w wielkoszlemowym turnieju, po tegorocznych Australian Open i Wimbledonie.