Tenis. US Open: Roger Federer i Stan Wawrinka stracili po secie. Odpadł Fabio Fognini

Roger Federer w czterech setach pokonał Sumita Nagala w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. Po partii w poniedziałek stracili również Stan Wawrinka, Lucas Pouille i David Goffin, odpadł natomiast Fabio Fognini.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Chris Trotman / Na zdjęciu: Roger Federer
Mimo niepowodzenia w Cincinnati, przed startem US Open 2019 Roger Federer był w dobrym nastroju. - Jestem gotowy. Na korcie treningowym powiedziałem, że od lat nie czułem się tak dobrze przed początkiem US Open, co jest bardzo zachęcające - mówił na konferencji prasowej. Rywalizację na Flushing Meadows Szwajcar rozpoczął od zwycięstwa 4:6, 6:1, 6:2, 6:4 nad kwalifikantem, Sumitem Nagalem. Tym samym bazylejczyk do 354 wyśrubował swój rekord wygranych meczów w turniejach Wielkiego Szlema. W Nowym Jorku odniósł 86. zwycięstwo.

Federer wygrał, choć w pierwszym secie zaprezentował się bardzo źle. Popełnił aż 19 niewymuszonych błędów i dwukrotnie został przełamany. Jednak od drugiej partii uchwycił właściwy rytm, ograniczył pomyłki, zaczął skuteczniej serwować oraz returnować i w efekcie zdobył 18 z 25 końcowych gemów meczu. W II rundzie rozstawiony z numerem trzecim Szwajcar, który w ciągu 149 minut gry zapisał na swoim koncie 12 asów, siedem breaków, 61 zagrań kończących oraz 57 niewymuszonych błędów, zmierzy się z Damirem Dzumhurem. Bośniak wyeliminował Elliota Benchetrita.

Również w sesji nocnej, tyle że na Louis Armstrong Stadium, wystąpił drugi najlepszy szwajcarski tenisista, Stan Wawrinka. Lozańczyk także zmierzył się z rywalem z eliminacji i też stracił seta. Pokonał Jannika Sinnera 6:3, 7:6(5), 4:6, 6:3, serwując 15 asów, uzyskując pięć przełamań i posyłając 35 uderzeń kończących. Kolejnym rywalem oznaczonego numerem 23. Wawrinki będzie pogromca Huberta Hurkacza, Jeremy Chardy.

W US Open 2019 nie ma już turniejowej "11" Fabio Fogniniego. Włoch przegrał w czterech setach z potężnie serwującym Reillym Opelką. Amerykanin (w poniedziałek 26 asów i 79 proc. wygranych punktów po trafionym pierwszym podaniu) w II rundzie zagra z innym reprezentantem Italii, Paolo Lorenzim. 37-latek z Rzymu odrobił stratę 0-2 w setach i pokonał młodszego od siebie o 11 lat Zachary'ego Svajdę.

Rozstawiony z numerem 15. David Goffin wygrał 6:3, 3:6, 6:4, 6:0 z Corentinem Moutetem. W II rundzie przeciwnikiem Belga będzie kolejny Francuz, Gregoire Barrere, który po tie breaku piątego seta uporał się z Cameronem Norrie'em. Z kolei oznaczony "25" Lucas Pouille pokonał 6:3, 4:6, 6:4, 6:4 Philippa Kohlschreibera i o awans do 1/16 finału powalczy z Danielem Evansem.

Pablo Carreno w czterech setach wyeliminował Guido Pellę, turniejową "19". W II rundzie Hiszpan zmierzy się z Ricardasem Berankisem. Litwin ograł 4:6, 7:6(4), 3:6, 7:6(4), 6:4 Jiriego Vesely'ego. Odpadł także rozstawiony z numerem 26. Taylor Fritz, który nie sprostał Feliciano Lopezowi. Rozgrywający 71. z rzędu turniej wielkoszlemowy (to rekord) Hiszpan w 1/32 finału stanie naprzeciw Yoshihito Nishioki. Japończyk okazał się lepszy od Marcosa Girona.

Rywalem II rundzie broniącego tytułu Novaka Djokovicia został Juan Ignacio Londero. Argentyńczyk wygrał z Samem Querreyem. Danił Miedwiediew o 1/16 finału zagra z Hugo Dellienem. Boliwijczyk wyeliminował Soona Woo Kwona, który skreczował w czwartej partii, a kort opuścił na wózku. Z kolei przeciwnikiem Jensona Brooksby'ego został Dominik Koepfer. Niemiec ograł Jaume Munara [6:4, 7:6(2), 5:7, 7:5].

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów
poniedziałek, 26 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 3) - Sumit Nagal (Indie, Q) 4:6, 6:1, 6:2, 6:4
David Goffin (Belgia, 15) - Corentin Moutet (Francja) 6:3, 3:6, 6:4, 6:0
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 23) - Jannik Sinner (Włochy, Q) 6:3, 7:6(5), 4:6, 6:3
Lucas Pouille (Francja, 25) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 4:6, 6:4, 6:4
Reilly Opelka (USA) - Fabio Fognini (Włochy, 11) 6:3, 6:4, 6:7(6), 6:3
Pablo Carreno (Hiszpania) - Guido Pella (Argentyna, 19) 6:3, 4:6, 7:6(2), 6:3
Feliciano Lopez (Hiszpania) - Taylor Fritz (USA, 26) 3:6, 6:4, 6:3, 6:4
Juan Ignacio Londero (Argentyna) - Sam Querrey (USA) 3:6, 6:1, 7:6(3), 7:5
Miomir Kecmanović (Serbia) - Laslo Djere (Serbia) 6:2, 6:1, 7:5
Ricardas Berankis (Litwa) - Jiri Vesely (Czechy, Q) 4:6, 7:6(4), 3:6, 7:6(4), 6:4
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) - Elliot Benchetrit (Francja, Q) 4:6, 6:2, 6:3, 6:0
Hugo Dellien (Boliwia) - Soon Woo Kwon (Korea Południowa, Q) 6:3, 6:4, 2:6, 2:3 i krecz
Yoshihito Nishioka (Japonia) - Marcos Giron (USA, WC) 3:6, 6:4, 6:4, 6:4
Gregoire Barrere (Francja, Q) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 7:6(4), 6:4, 4:6, 6:7(5), 7:6(2)
Dominik Koepfer (Niemcy, Q) - Jaume Munar (Hiszpania) 6:4, 7:6(2), 5:7, 7:5
Paolo Lorenzi (Włochy, LL) - Zachary Svajda (USA, WC) 3:6, 6:7(5), 6:4, 7:6(4), 6:2