Tenis. US Open: Serena Williams ostudziła zapał Karoliny Muchovej. Petra Martić pożegnała Anastasiję Sevastovą

Serena Williams pokonała Karolinę Muchovą i awansowała do IV rundy US Open 2019. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Petra Martić, która wyeliminowała Anastasiję Sevastovą, półfinalistkę imprezy z ubiegłego roku.

Serena Williams PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Serena Williams
Po rozbiciu Marii Szarapowej i trzysetowym meczu z Catherine McNally, Serena Williams (WTA 8) zmierzyła się z Karoliną Muchovą (WTA 44), ćwierćfinalistką Wimbledonu 2019. Amerykanka pokonała Czeszkę 6:3, 6:2 po 74 minutach. Tenisistki te zmierzyły się po raz pierwszy. Dla Williams to 19. występ w US Open. Do IV rundy nie awansowała tylko w debiucie, w 1998 roku.

Williams nie serwowała najlepiej (pięć asów i siedem podwójnych błędów), ale tylko raz została przełamana. W drugim secie od 3:0 straciła dwa gemy, ale trzy kolejne padły jej łupem. Mecz Amerykanka zakończyła z dorobkiem 20 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. Muchova miała 17 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy.

Serena w US Open zdobyła sześć ze swoich 23 wielkoszlemowych tytułów w singlu (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014). O 16. ćwierćfinał w Nowym Jorku Amerykanka zmierzy się z Petrą Martić (WTA 22), która wróciła z 0:2 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 6:3 Anastasiję Sevastovą (WTA 11). W ciągu 86 minut Chorwatka odparła trzy z czterech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z 11 szans. Na 26 akcji przy siatce zdobyła 18 punktów. Naliczono jej 23 kończące uderzenia i 24 niewymuszone błędy. Łotyszka miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

Sevastova, która w II rundzie wyeliminowała Igę Świątek, nie obroni punktów za ubiegłoroczny półfinał i wypadnie z Top 15 rankingu. US Open to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym Łotyszka osiągnęła ćwierćfinał (także w 2016 i 2017). Martić notuje 32. występ w zawodach tej rangi i po raz siódmy awansowała do IV rundy. Po raz pierwszy dokonała tego w Nowym Jorku (w sześciu wcześniejszych startach wygrała dwa mecze). Powalczy o drugi ćwierćfinał, po Rolandzie Garrosie 2019. Chorwatka nigdy wcześniej nie zmierzyła się z Sereną.

Johanna Konta (WTA 16) wygrała 6:2, 6:3 z Shuai Zhang (WTA 34). W ciąg 72 minut Brytyjka zdobyła 34 z 40 punktów przy swoim podaniu. Obroniła dwa break pointy i wykorzystała cztery z 11 szans na przełamanie. Posłała 34 kończące uderzenia przy 18 niewymuszonych błędach. Chince zanotowano dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek. Konta podwyższyła na 5-1 bilans meczów z Zhang. Ich pierwsze starcie miało miejsce w decydującej rundzie eliminacji do US Open 2012 i Brytyjka zwyciężyła w trzech setach.

Zhang po raz trzeci dotarła do III rundy US Open, wcześniej w 2016 i 2017 roku. Najdalej w wielkoszlemowych turniejach awansowała do ćwierćfinału (Australian Open 2016, Wimbledon 2019). Konta notuje 24. start w najważniejszych turniejach i po raz ósmy doszła do IV rundy, w tym trzeci w Nowym Jorku (2015, 2016). US Open to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym Brytyjka nie grała w ćwierćfinale. Kolejną jej rywalką będzie Karolina Pliskova, z którą ma bilans spotkań 1-6.