Tenis. US Open: Novak Djoković bez bólu i problemów. Danił Miedwiediew zwycięski, ale wygwizdany

Broniący tytułu Novak Djoković w trzech setach pokonał Denisa Kudlę w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. Danił Miediewiew pokonał Feliciano Lopeza, a po meczu został wygwizdany za nieeleganckie zachowanie.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Novak Djoković
Przed meczem III rundy US Open z Denisem Kudlą stan zdrowia Novaka Djokovicia budził wiele wątpliwości. W spotkaniu 1/32 finału z Juanem Ignacio Londero Serb zmagał się z kontuzją ramienia i - jak przyznał - nie był przekonany, czy nie będzie musiał skreczować. Spekulacje podsycił fakt, że w piątek tenisista z Belgradu dwukrotnie przekładał godzinę rozpoczęcia treningu, a na obiektach Flushing Meadows pojawił się dopiero o 19:00. Kilkadziesiąt minut później jednak wyszedł na kort, a pytanie reportera stacji ESPN o uraz, zbył odpowiedzią: "Zagrajmy".

I zagrali bardzo dobry mecz. Po Djokoviciu w ogóle nie było widać śladów urazu. Serwis i bekhend, które niemal nie funkcjonowały w starciu z Londero, w piątek działały fantastycznie. Serb był dominujący i aktywny. Doskonale podawał, w wymianach przejmował inicjatywę, a kiedy musiał się bronić, był niczym skała i fantastycznie kontrował. Wznoszący się na wyżyny swoich możliwości Kudla, który w drodze do 1/16 finału ograł dwóch innych Serbów (Janko Tipsarevicia i Dusana Lajovicia), nie miał wiele do powiedzenia. Mecz zakończył się zwycięstwem lidera rankingu ATP 6:3, 6:4, 6:2.

W ciągu dwóch godzin i trzech minut rywalizacji broniący tytułu i najwyżej rozstawiony Djoković zaserwował sześć asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów, posłał 34 zagrania kończące, popełnił 31 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 105 punktów, o 27 więcej od rywala. Kudli natomiast zapisano sześć asów, 25 uderzeń wygrywających oraz 26 pomyłek własnych.

Dla Djokovicia to 72. wygrany mecz w US Open, czym pobił osiągnięcie Pete'a Samprasa i samodzielnie zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów. W 1/8 finału tego turnieju zameldował się 12. raz. O awans do ćwierćfinału Serb zmierzy się ze Stanem Wawrinką. Ze Szwajcarem ma bilans 19-5. Po raz ostatni zmierzyli się właśnie w Nowym Jorku, w 2016 roku w finale, i wówczas belgradczyk poniósł porażkę.

W piątkową noc wygrał także inny mający w ostatnim czasie problemy ze zdrowiem tenisista, Danił Miedwiediew. Rosjanin, który podczas spotkania II rundy walczył z kurczami mięśni, w czterech pokonał Feliciano Lopeza. Pojedynek rozgrywany był w gorącej atmosferze. W czasie pierwszego seta Miedwiediew bowiem nieeleganckimi gestami sprowokował publiczność i wojował z przeciwnikiem. Za swoje zachowanie moskwianin po spotkaniu został wygwizdany, a w wywiadzie na korcie ironicznie podziękował widowni, jeszcze mocniej ją burząc.

Miedwiediew drugi raz w karierze zameldował się w 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego (w styczniu dotarł do tej fazy Australian Open). Kolejnym przeciwnikiem Rosjanina będzie debiutant na poziomie IV rundy Wielkiego Szlema, Dominik Koepfer. Niemiecki kwalifikant w piątek wygrał 6:3, 7:6(5), 4:6, 6:1 z oznaczonym "17" Nikołozem Basilaszwilim.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów
piątek, 30 sierpnia

III runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Denis Kudla (USA) 6:3, 6:4, 6:2
Danił Miedwiediew (Rosja, 5) - Feliciano Lopez (Hiszpania) 7:6(1), 4:6, 7:6(7), 6:4
Dominik Koepfer (Niemcy, Q) - Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 17) 6:3, 7:6(5), 4:6, 6:1