Tenis. US Open: niezniszczalny Danił Miedwiediew w półfinale. Stan Wawrinka ofiarą własnych błędów

Danił Miedwiediew osiągnął pierwszy w karierze wielkoszlemowy półfinał. We wtorek Rosjanin wygrał czterosetowy pojedynek ze Stanem Wawrinką w ramach US Open 2019.

Rafał Smoliński
Danił Miedwiediew PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
Emocjonujący był pierwszy pojedynek ćwierćfinałowy singla mężczyzn międzynarodowych mistrzostw USA. Danił Miedwiediew zmierzył się ze Stanem Wawrinką, który wygrał nowojorski turniej w 2016 roku. Rosjanin spotkał się ze Szwajcarem po raz drugi w tourze, bowiem wcześniej pokonał go w czterech setach w I rundzie Wimbledonu 2017.

Wtorkowy mecz lepiej zaczął tenisista z Moskwy, który po błędach Stana szybko przełamał w gemie otwarcia. Miedwiediew miał wyraźne problemy przy własnym podaniu, ale trzymał serwis. Potem wyszło na jaw, że walczy z bólem lewego uda i z tego powodu poprosił o przerwę medyczną. Dopiero w 10. gemie Szwajcar wykorzystał niedyspozycję Rosjanina i wyrównał na po 5.

Wawrinka może sobie pluć w brodę, że wówczas nie poszedł za ciosem. W 12. gemie prowadził 30-0 przy podaniu rywala, ale w kluczowym momencie pokpił sprawę przy siatce. W momencie zagrożenia Miedwiediew grał bardzo mądrze. Posyłał trudne do odegrania dla Szwajcara skróty i dzięki temu prowadził w tie breaku. Ale dwa zepsute woleje Daniła dały Stanowi piłkę setową. Jednak tenisista z Lozanny znów się nie popisał i posłał w aut prosty forhend. Po zmianie stron swoją szansę miał Rosjanin i natychmiast zwieńczył seta mocnym serwisem.

Pod względem taktycznym Wawrinka rozgrywał bardzo słaby mecz. Starał się oczywiście rozruszać rywala, ale bardzo rzadko używał skrótów, które pozwoliłyby mu bardziej zmęczyć Miedwiediewa i sprawdzić, jak bardzo jest on kontuzjowany. Gdy zastosowane przez Rosjanina środki medyczne zaczęły działać, poczuł się on pewniej na korcie. W czwartym gemie drugiej odsłony Stan łatwo stracił serwis, a Rosjanin nie wypuścił przewagi i prowadził już 2-0 w setach.

Cień nadziei dla Wawrinki pojawił się w trzeciej partii. Miedwiediew popełnił w drugim gemie dwa podwójne błędy, co natychmiast wykorzystał jego rywal. Wydawało się, że Rosjanin będzie oszczędzał zdrowie i taktycznie odpuści seta, ale on zaatakował w dziewiątym gemie, gdy Szwajcar podawał po seta. Niewiele brakowało, a przez własne błędy (m.in. przestrzelony prosty forhend) trzykrotny mistrz wielkoszlemowy podałby moskwianinowi pomocną dłoń. Ostatecznie udało się Wawrince zamknąć seta przy trzeciej okazji.

Alexander Zverev znów bez przełomu w Wielkim Szlemie

Czwarta odsłona była rozgrywana pod dyktando Miedwiediewa. Rosjanin zdobył przełamanie już w drugim gemie i uważnie pilnował serwisu. Wawrinka wyraźnie stracił wiarę w zwycięstwo. W szóstym gemie znów dał się przełamać, a po chwili jego przeciwnik podawał po zwycięstwo. 23-latek zwieńczył pojedynek wspaniałym lobem przy pierwszej piłce meczowej wynikiem 7:6(6), 6:3, 3:6, 6:1.

Spotkanie trwało dwie godziny i 34 minuty. Miedwiediew zanotował 11 asów i 12 podwójnych błędów (z czego aż dziewięć pierwszym secie), natomiast Wawrinka miał 10 asów i cztery podwójne błędy. Co ciekawe, obaj wyszli "na zero" w stosunku wygrywających uderzeń do niewymuszonych błędów. Stan miał ich po 38, a Danił po 36. Obaj mieli również po osiem break pointów, ale to Rosjanin wykorzystał o dwa więcej (4-2) i zachował więcej zimnej krwi w ważnych momentach.

Miedwiediew kontynuuje wspaniałe dla siebie amerykańskie lato. Po finałach w Waszyngtonie, Montrealu i tytule zdobytym w Cincinnati został pierwszym rosyjskim półfinalistą w Wielkim Szlemie od czasu Michaiła Jużnego (2010). Jest również najmłodszym półfinalistą US Open od czasu 23-letniego Novaka Djokovicia w sezonie 2010. Jego przeciwnikiem w pojedynku o finał będzie w piątek Bułgar Grigor Dimitrow.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów
wtorek, 3 września

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Danił Miedwiediew (Rosja, 5) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 23) 7:6(6), 6:3, 3:6, 6:1