Puchar Davisa: Polska - Monako. Hubert Hurkacz przypieczętował zwycięstwo

Hubert Hurkacz zdobył drugi punkt i przypieczętował zwycięstwo Polski nad Monako w meczu Grupy III Strefy Europejskiej Pucharu Davisa. Czterodniowy turniej odbywa się na kortach ziemnych klubu Tatoi w Atenach.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Po 65-minutowym zwycięstwie Kamila Majchrzaka nad Romainem Arneodo na kort wyszli Hubert Hurkacz (ATP 36) i Lucas Catarina (ATP 477). Starcie pierwszych rakiet obu drużyn trwało 73 minuty, a zakończyło się pewną wygraną Polaka 6:4, 6:2. Nasz reprezentant ani razu nie stracił serwisu, a sam postarał się o trzy przełamania.

Najwięcej walki było w pierwszym secie, w którym Hurkacz był w czwartym gemie zmuszony bronić dwóch break pointów. 22-latek z Wrocławia ruszył do ataku przy stanie po 4 i łatwo odebrał serwis rywalowi. Po zmianie stron zakończył premierową odsłonę. Natomiast w drugiej partii nasz tenisista wygrał od stanu 1:1 cztery gemy z rzędu. Pojedynek zwieńczył przy piątej piłce meczowej, przy własnym serwisie.

Już po dwóch grach singlowych Polska zapewniła sobie zwycięstwo nad Monako. Na zakończenie odbędzie się jeszcze mecz deblowy z udziałem Łukasza Kubota i Marcina Matkowskiego, który ustali wynik spotkania. W czwartek Biało-Czerwoni zmierzą się z Grekami, którym pomaga Stefanos Tsitsipas, zaś w piątek z Luksemburczykami. W sobotę odbędą się mecze klasyfikacyjne. O zwycięstwo w turnieju powalczą najlepsze ekipy grupy A (Polska, Grecja, Monako, Luksemburg) i grupy B (Łotwa, Estonia, Czarnogóra, Macedonia Północna).

Po reformie rozgrywek na szczeblu Grupy I i Grupy II pewne już jest, że awans do marcowych baraży o nowo powstałą Grupę Światową II wywalczą cztery najlepsze zespoły Grupy III Strefy Europejskiej. W praktyce oznacza to, że aby Polska zrealizowała cel, jakim jest walka o promocję na wyższy poziom rozgrywek Pucharu Davisa, musi zająć w grupie co najmniej drugie miejsce. Patrząc na składy drużyn rywalizujących w Atenach, nie powinno to być większym problemem.

Polska - Monako 2:0, Tatoi Club, Ateny (Greja)