Wimbledon: Karlovic nie powstrzymuje Federera

Szwajcar Roger Federer, wicelider światowego rankingu, pokonał 6:3, 7:5, 7:6(3) Chorwata Ivo Karlovicia (ATP 36), zostając pierwszym półfinalistą wielkoszlemowego Wimbledonu, gdzie triumfował pięciokrotnie.

Krzysztof Straszak

Nie było sensacji, ale był pokaz serwisu. Karlovic, który całą swoją grę opiera na potężnym podaniu, został dwukrotnie przełamany przez ubiegłorocznego finalistę kroczącego po swój piętnasty tytuł w Wielkim Szlemie.

Grali ze sobą wcześniej 22 sety, z czego ponad połowa kończyła się w tie-breakach. Na wimbledońskiej trawie, tak jak w 2004 roku, w trzech partiach sprawę zakończył Szwajcar, który przegrał z rywalem tylko jedno z dziesięciu spotkań.

Głowę olbrzymi (2,08 m) Chorwat spuścił już po czwartym gemie, kiedy przełamanie jego serwisu przez Federera musiało równać się zwycięstwu faworyta w tym otwierającym secie. Mistrz z Bazylei w niesamowity sposób odbierał torpedy posyłane z drugiej strony kortu, zbierając za każdym razem aplauz szczelnie wypełnionych trybun.

Przed tie-breakiem zapobiegł w drugiej partii kolejny triumf Federera przy odbiorze - na 6:5. Trzeci set mógł przynieść niespodziankę: przy prowadzeniu 3:2 Karlovic wygrał trzy piłki przy serwisie rywala, do równowagi doprowadzając wtedy pięknym uderzeniem wzdłuż linii.

Planów szybkiego rozstrzygnięcia sobie jednak Szwajcar nie popsuł. Mecz zakończył się tie-breakiem: precyzyjnym strzałem pod linię końcową Federer wywalczył sobie cztery szanse na jego zakończenie. Chwilę potem był w półfinale - jak przez siedem ostatnich lat.

W meczu o finał Federer zagra z Niemcem Tommym Haasem (ATP 34) lub Serbem Novakiem Djokoviciem, czwartą rakietą świata.