ATP Szanghaj: Hubert Hurkacz z pierwszym zwycięstwem w deblu. Wyświadczył przysługę Łukaszowi Kubotowi

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jared C. Tilton / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Getty Images / Jared C. Tilton / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz odniósł we wtorek pierwsze deblowe zwycięstwo w ATP Tour. Polak i Benoit Paire pokonali w I rundzie zawodów w Szanghaju duet Jeremy Chardy i Fabrice Martin, który walczy o miejsce w kończącym sezon londyńskim turnieju Masters.

Po zwycięstwie nad Gaelem Monfilsem w II rundzie singla Hubert Hurkacz nie wypoczywał długo w szatni i już po 30 minutach pojawił się na korcie, aby grać debla. Polak i partnerujący mu Benoit Paire zmierzyli się z Jeremym Chardym i Fabrice'em Martinem. Dla wrocławianina była to mała okazja do rewanżu, bowiem pierwszy z rywali wyeliminował go w I rundzie singla tegorocznego US Open.

Hurkacz i Paire znakomicie czuli się na korcie i dobrze się bawili. W przerwach między gemami sporo żartowali i śmiali się. Dobra atmosfera była widoczna w trakcie meczu. Pierwszego seta rozstrzygnęła piękna akcja Paire'a, który zaskoczył serwującego Martina lobem, po czym zdobył wolejem przełamanie na 3:2. Polsko-francuska para wygrała premierową odsłonę 6:4.

W drugim secie Francuzi wysunęli się na 4:2, ale natychmiast stracili przewagę. Potem z trudem wygrali serwis w 11. gemie i doszło do tie breaka. W nim Hurkacz i Paire zagrali znakomicie na returnie. Zaatakowali przed pierwszą zmianą stron, a uzyskanego prowadzenia nie oddali. Trwające 70 minut spotkanie zwieńczyło wygrywające podanie tenisisty z Awinionu.

Hurkacz i Paire zwyciężyli ostatecznie 6:4, 7:6(4) i awansowali do II rundy debla turnieju Rolex Shanghai Masters 2019. To pierwsza w karierze wygrana Polaka w grze podwójnej zawodów głównego cyklu. Wcześniej doznał on z różnymi partnerami ośmiu porażek, z czego dwóch wspólnie z Paire'em. W środę 22-letni wrocławianin i Francuz powalczą o ćwierćfinał z oznaczonymi ósmym numerem Chorwatem Mate Paviciem i Brazylijczykiem Bruno Soaresem.

Wtorkowym zwycięstwem Hurkacz i Paire wyświadczyli także przysługę wszystkim parom walczącym o Finały ATP World Tour, w tym Łukaszowi Kubotowi i Marcelo Melo. Chardy i Martin zajmują bowiem obecnie 10. miejsce w klasyfikacji ATP Race to London, a za występ w Szanghaju nie otrzymają żadnych punktów i będą musieli liczyć na poprawę dorobku podczas październikowych imprez w europejskich halach.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny) ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 7,473 mln dolarów wtorek, 8 października

I runda gry podwójnej:

Hubert Hurkacz (Polska) / Benoit Paire (Francja) - Jeremy Chardy (Francja) / Fabrice Martin (Francja) 6:4, 7:6(4)

Czy Hubert Hurkacz i Benoit Paire zagrają w ćwierćfinale?