ATP Szanghaj: Hubert Hurkacz wygrał z Gaelem Monfilsem. Polak zagra o ćwierćfinał

Hubert Hurkacz awansował do 1/8 finału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. We wtorkowym spotkaniu II rundy Polak w dwóch setach pokonał rozstawionego z numerem dziewiątym Gaela Monfilsa.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Hubert Hurkacz w ostatnich tygodniach często trafia na tenisistów z Francji. Pod koniec sierpnia Polak zdobył tytuł w Winston-Salem po finale z Benoitem Paire'em. W następnych startach, w US Open i w Metz, przegrywał z odpowiednio: Jeremym Chardym i Gregoire'em Barrere'em. Z kolei w zeszłym tygodniu w Tokio uległ Lucasowi Pouille'owi. W Szanghaju także na jego drodze stanął reprezentant Trójkolorowych. We wtorek, w II rundzie, zmierzył się z Gaelem Monfilsem, z którym przegrał przed niespełna dwoma miesiącami w Montrealu.

Hurkacz bardzo dobrze rozpoczął wtorkowy pojedynek. Już w w trzecim gemie po znakomitym ataku przy siatce wywalczył przełamanie. Wrocławianin prezentował się świetnie - skutecznie serwował, był aktywny, w wymianach niemal nie popełniał błędów i przejmował inicjatywę. W efekcie przy stanie 4:2 uzyskał kolejnego breaka, a po chwili zakończył pierwszego seta po zaledwie 25 minutach gry.

Drugi set rozpoczął się z ponad godzinnym opóźnieniem spowodowanym opadami deszczu. Po wznowieniu na korcie pojawił się jakby inny Monfils. Francuz był skoncentrowany, agresywniejszy i zdecydowanie lepiej serwował. To właśnie on miał jedyną szansę na przełamanie w drugiej odsłonie, w ósmym gemie, lecz Hurkacz oddalił zagrożenie wspaniałym wolejem.

O losach seta decydował tie break. W rozstrzygającej rozgrywce Monfils stracił dobry rytm. Popełniał wiele pomyłek, zawodziły go też główne bronie - serwis oraz forhend. Dzięki temu Hurkacz wyszedł na prowadzenie 6-0, co oznaczało sześć piłek meczowych. Pierwszej Polak nie wykorzystał, ale przy drugiej pomógł mu rywal, wyrzucając piłkę w aut.

Hurkacz w ciągu 76 minut rywalizacji zaserwował sześć asów, przy własnym podaniu wygrał 79 proc. wymian, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z pięciu break pointów i łącznie zdobył 70 punktów, o 19 więcej od rywala.

W III rundzie, w czwartek, Polak zmierzy się z rozstawionym z numerem szóstym Stefanosem Tsitsipasem bądź z Felixem Augerem-Aliassime'em.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 7,473 mln dolarów
wtorek, 8 października

II runda gry pojedynczej:

Hubert Hurkacz (Polska) - Gael Monfils (Francja, 9) 6:2, 7:6(1)

Zobacz także - ATP Szanghaj: Andy Murray po 29 miesiącach wygrał mecz w turnieju Masters 1000. Awans Pablo Carreno ZOBACZ WIDEO El. ME 2020: Łotwa - Polska. Robert Lewandowski szczerze o swojej nieskuteczności w kadrze. "Każdy ma takie okresy"

Czy Hubert Hurkacz awansuje do ćwierćfinału?