ATP Paryż: Rafael Nadal odebrał szansę na występ w Masters Stanowi Wawrince. Gael Monfils zagra o bilet do Londynu

Rafael Nadal w dwóch setach pokonał Stana Wawrinkę w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. Tym samym Szwajcar stracił szansę na występ w ATP Finals, a w grze o bilet do Londynu pozostał Gael Monfils.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal wykonał kolejny krok w kierunku pierwszego w karierze triumfu w turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu oraz zapewnienia sobie pozycji lidera rankingu ATP na koniec roku. Hiszpan nigdy nie zwyciężył w hali Bercy, a jeśli dokona tego w tym tygodniu, będzie także pewny, iż ukończy tegoroczne rozgrywki na szczycie klasyfikacji singlistów, bez względu na rezultaty Novaka Djokovicia. W czwartkowym spotkaniu III rundy tenisista z Majorki pokonał 6:4, 6:4 Stana Wawrinkę, ogrywając Szwajcara po raz 19. w ich 22. konfrontacji.

To rozstrzygnięcie oznacza, że Wawrinka stracił szansę na udział w Finałach ATP Tour. Z kolei Nadal odniósł 50. oficjalne zwycięstwo w tym roku. Dla Hiszpana, który w czwartek zapisał na swoim koncie cztery asy, dwa przełamania i 15 uderzeń kończących, to 11. sezon z 50. lub więcej wygranymi meczami w głównym cyklu.

O kolejną wygraną rozstawiony z numerem drugim Nadal powalczy w piątek z Jo-Wilfriedem Tsongą. Z Francuzem ma bilans 9-4, w tym 6-3 na kortach twardych. Tsonga w piątek obronił dwa meczbole i pokonał 2:6, 6:4, 7:6(6) Jana-Lennarda Struffa. - To był bardzo zacięty mecz. Kilka punktów i scenariusz byłby inny - powiedział, cytowany przez portal atptour.com, 34-latek z Le Mans po pierwszym od trzech lat awansie do 1/4 finału imprezy rangi Masters 1000.

Przegrana Wawrinki oznacza, że zwiększyły się szanse występu w ATP Finals dla Gaela Monfilsa. Francuz wywalczy miejsce w londyńskim Masters, jeśli w Paryżu dojdzie do półfinału. W czwartek zbliżył się ku temu osiągnięciu. W 1/8 finału po bardzo trudnej batalii okazał się lepszy od Radu Albota. Monfils przegrywał ze stratą seta oraz przełamania w drugiej partii, ale odwrócił losy meczu i zwyciężył 4:6, 6:4, 6:1.

O półfinał i bilet do Londynu rozstawiony z numerem 13. Monfils zmierzy się z Denisem Shapovalovem. Jeśli wygra, awansuje do ATP Finals. Jeżeli przegra, ostatnim uczestnikiem Masters zostanie Matteo Berrettini. Shapovalov tymczasem w czwartek sprawił niespodziankę, wygrywając 6:2, 5:7, 6:2 z oznaczonym "szóstką" Alexandrem Zverevem, który w środę zapewnił sobie kwalifikację do Finałów ATP Tour.