• Skoki

WTA Finals: Elina Switolina pokonała Sofię Kenin. Ukrainka bez straconego seta w grupie

Elina Switolina bez straconego seta zakończyła fazę grupową WTA Finals 2019 w Shenzhen. W piątek Ukrainka wygrała z Amerykanką Sofią Kenin.

Elina Switolina PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Elina Switolina
Broniąca tytułu Elina Switolina przez fazę grupową Mistrzostw WTA przeszła bez porażki, a nawet bez straconego seta. W poprzednich dniach wygrała 7:6(12), 6:4 z Karolinę Pliskovą i 7:5, 6:3 z Simoną Halep. W piątek Ukrainka pokonała 7:5, 7:6(10) Sofię Kenin. Dla Amerykanki był to debiut w WTA Finals. Zastąpiła kontuzjowaną Biankę Andreescu.

W pierwszym secie Kenin dwa razy zdobyła przewagę przełamania. Prowadziła 3:1, a później od 3:3 zdobyła dwa gemy, ale cztery kolejne przegrała. W drugiej partii emocje były jeszcze większe. Amerykanka wykorzystała break pointa na 5:4, po czym zmarnowała piłkę setową. W 12. gemie zniwelowała meczbola, a w tie breaku obroniła cztery kolejne. Przy 10-9 miała drugą piłkę setową, ale straciła trzy punkty z rzędu i uległa Switolinie po raz trzeci w 2019 roku.

W ciągu dwóch godzin i 10 minut Kenin popełniła 10 podwójnych błędów, a Switolina zaserwowała 11 asów. Ukrainka trzy razy została przełamana, a sama wykorzystała cztery z 11 break pointów. Naliczono jej 25 kończących uderzeń i 28 niewymuszonych błędów. Ukrainka miała 37 piłek wygranych bezpośrednio i 45 pomyłek. Wszystkie dotychczasowe mecze Switoliny z Kenin odbyły się w obecnym sezonie. Po raz trzeci lepsza okazała się Ukrainka, wcześniej w Indian Wells i Pekinie. Amerykanka z wygranych cieszyła się w Toronto i Cincinnati.

Kenin w obecnym sezonie wywalczyła trzy tytuły (Hobart, Majorka, Kanton). Od stycznia awansowała w rankingu z 56. na 12. miejsce. W piątek Amerykanka doczekała się swojej szansy i zadebiutowała w Turnieju Mistrzyń. Skorzystała na niedyspozycji Bianki Andreescu, która wycofała się z powodu kontuzji kolana.

Po raz pierwszy od 2009 roku dwie rezerwowe wystąpiły w Mistrzostwach WTA. Kiki Bertens zastąpiła Naomi Osakę (kontuzja barku). W sezonie 2009 jako rezerwowe weszły do gry Wiera Zwonariowa i Agnieszka Radwańska, odpowiednio w miejsce Dinary Safiny i... Zwonariowej.

Switolina drugi rok z rzędu w fazie grupowej Mistrzostw WTA nie przegrała meczu. Przed 12 miesiącami w Singapurze odniosła pięć zwycięstw, z czego cztery po trzysetowych bojach, i zdobyła największy tytuł w dotychczasowej karierze. To był jej ostatni triumf na zawodowych kortach. W tym roku nie wystąpiła w żadnym finale, ale osiągnęła pierwsze wielkoszlemowe półfinały (Wimbledon, US Open).

Ukrainka w Mistrzostwach WTA jest niepokonana od dziewięciu meczów. W sobotę w półfinale zmierzy się z Belindą Bencić, z którą ma bilans spotkań 1-2. Szwajcarka wygrała w Charlestonie (2014) i Dubaju (2019). Ukrainka zwyciężyła latem tego roku w Toronto.

WTA Finals, Shenzhen (Chiny)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 14 mln dolarów
piątek, 1 listopada

Grupa Purpurowa:

Elina Switolina (Ukraina, 8) - Sofia Kenin (USA, Alt) 7:5, 7:6(10)

Wyniki i tabele WTA Finals

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Elina Switolina awansuje do finału WTA Finals 2019?