Tenis. Australian Open: Naomi Osaka nie obroni tytułu! Cori Gauff z rewanżem na Japonce za US Open

Naomi Osaka nie obroni tytułu w Australian Open. W III rundzie Japonka przegrała z 15-letnią Cori Gauff, którą w zeszłym roku rozbiła w US Open.

Naomi Osaka PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Naomi Osaka (WTA 4) na III rundzie zakończyła występ w Australian Open 2020. Japonka uległa 3:6, 4:6 Cori Gauff (WTA 67) i nie obroni tytułu. W ubiegłym roku tenisistki te spotkały się w tej samej fazie US Open. Japonka rozbiła wówczas 15-letnią Amerykankę 6:3, 6:0. Nastolatka z Delray Beach po raz drugi awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy, po Wimbledonie 2019.

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Gauff uzyskała na 5:3. W drugiej partii Amerykanka wykorzystała break pointa na 1:0, ale w drugim gemie oddała podanie ze stanu 40-15. To jednak nie dodało skrzydeł Osace, która cały czas była uśpiona i miała problemy z dłuższym utrzymywaniem piłki w korcie. To nastolatka z Delray Beach była solidniejsza i wykazała się ogromnym opanowaniem. Od 2:3 Gauff zgarnęła cztery z pięciu kolejnych gemów, tracąc w nich tylko pięć punktów.

W ciągu 67 minut 67 minut Osaka zaserwowała pięć asów, ale uzyskała tylko jedno przełamanie. Gauff zdobyła 32 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała trzy z czterech break pointów. Naliczono jej sześć kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Japonka miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek.

W piątek Amerykanka odniosła drugie zwycięstwo nad zawodniczką z Top 10 rankingu. W ubiegłym sezonie w Linzu wyeliminowała Kiki Bertens w drodze po swój pierwszy singlowy tytuł w głównym cyklu. W zeszłym roku odniosła też dwa triumfy w deblu (Waszyngton i Luksemburg z Catherine McNally).

Osaka zanotowała 16. wielkoszlemowy występ. Japonka to triumfatorka US Open 2018 i Australian Open 2019. Od czasu wiktorii w Melbourne, z czterech kolejnych imprez tej rangi odpadła przed ćwierćfinałem. Porażka z Gauff sprawi, że Azjatka w rankingu znajdzie się na pograniczu pierwszej i drugiej "10".

Gauff doszła do IV rundy w dwóch wielkoszlemowych turniejach jako pierwsza 15-latka od czasu Martiny Hingis. W latach 1995-1996 Szwajcarka dotarła do 1/8 finału i półfinału US Open, do ćwierćfinału Australian Open i do 1/8 finału Wimbledonu przed swoimi 16. urodzinami.

Kolejną rywalką Gauff będzie Sofia Kenin (WTA 15), która zwyciężyła 7:5, 7:6(7) Shuai Zhang (WTA 35). W pierwszym secie Amerykanka wróciła ze stanu 2:5 i obroniła cztery piłki setowe, po dwie w ósmym i dziewiątym gemie. W drugiej partii znów odrobiła straty, tym razem z 1:3. W nerwowym tie breaku zmarnowała dwa meczbole przy 6-4, po czym odparła setbola, by po chwili po błędzie bekhendowym rywalki cieszyć się z awansu do IV rundy.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Kenin trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z 11 break pointów. Posłała 34 kończące uderzenia przy 33 niewymuszonych błędach. Zhang zanotowano 30 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek. Chinka w Melbourne doszła do ćwierćfinału w 2016 roku. Amerykanka po raz pierwszy awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich
piątek, 24 stycznia

III runda gry pojedynczej kobiet:

Sofia Kenin (USA, 14) - Shuai Zhang (Chiny) 7:5, 7:6(7)
Cori Gauff (USA) - Naomi Osaka (Japonia, 3) 6:3, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Cori Gauff awansuje do ćwierćfinału Australian Open 2020?