Tenis. Australian Open: Petra Kvitova skruszyła opór Marii Sakkari. Czwarty ćwierćfinał Czeszki w Melbourne

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Petra Kvitova
PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Petra Kvitova

Petra Kvitova podniosła się po przegraniu pierwszego seta i pokonała Greczynkę Marię Sakkari. Czeszka po raz czwarty awansowała do ćwierćfinału Australian Open.

Przed rokiem Petra Kvitova (WTA 8) po raz pierwszy doszła w Australian Open do finału. Teraz jest już w ćwierćfinale, ale nie miała łatwej przeprawy z Marią Sakkari (WTA 23). Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zwyciężyła Greczynkę 6:7(4), 6:3, 6:2. W pierwszych trzech rundach obie tenisistki nie straciły seta. Sakkari, która w piątek wyeliminowała Madison Keys, po raz pierwszy doszła do IV rundy wielkoszlemowego turnieju. Dla Kvitovej to 11. występ w Melbourne i awansowała do czwartego ćwierćfinału (2011, 2012, 2019).

W pierwszym secie Kvitova z 3:5 doprowadziła do tie breaka. W nim od 2-0 straciła siedem z dziewięciu kolejnych punktów. W drugiej partii było dużo gry na przewagi i sześć przełamań, z czego cztery dla Czeszki. W decydującej odsłonie finalistka imprezy sprzed roku dwa razy odebrała rywalce podanie i zapewniła sobie awans za trzecią piłką meczową.

W ciągu dwóch godzin i 12 minut Kvitova cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała osiem z 18 break pointów. Zdobyła 14 z 21 punktów przy siatce. Czeszka posłała 33 kończące uderzenia i popełniła 46 niewymuszonych błędów. Sakkari naliczono 18 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek. Greczynka sezon rozpoczęła od urwania seta Naomi Osace w Brisbane. W Adelajdzie w II rundzie uległa Donnie Vekić. Kvitova osiągnęła półfinał w Brisbane, przegrywając w nim z Madison Keys.

- Od początku było sporo nerwów. Nie czułam się najlepiej. Byłam zbyt spięta i piłka wylatywała wszędzie. Ostatecznie chodziło o to, aby nie stracić ducha walki. Choć nie grałam najlepiej, Maria pokazała naprawdę dobry tenis i miło było dzielić z nią kort. Bardzo się cieszę, że w końcu znów poczułam swoją grę - mówiła Kvitova na konferencji prasowej.

Kvitova wyrównała na 2-2 bilans meczów z Sakkari. Trzy razy spotkały się w ubiegłym sezonie. W Miami lepsza była Czeszka, a w Rzymie i Cincinnati z wygranych cieszyła się Greczynka.

We wtorek Kvitova powalczy o siódmy wielkoszlemowy półfinał. Jej rywalką będzie Australijka Ashleigh Barty, z którą ma bilans meczów 4-2. Drugi rok z rzędu tenisistki te spotkają się w ćwierćfinale Australian Open. Przed 12 miesiącami zwyciężyła Czeszka 6:1, 6:4.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich niedziela, 26 stycznia