Tenis. Challenger Pau: Jerzy Janowicz nie zwalnia tempa. Polak awansował do ćwierćfinału

Jerzy Janowicz awansował do ćwierćfinału halowego turnieju ATP Challenger Tour na kortach twardych we francuskim Pau. W czwartek polski tenisista pokonał Włocha Lorenzo Giustino 6:4, 6:7(5), 6:3.

Rafał Smoliński
Jerzy Janowicz Getty Images / Darrian Traynor / Na zdjęciu: Jerzy Janowicz
Po dwusetowych zwycięstwach nad Czechem Zdenkiem Kolarem i Francuzem Maxime'em Janvierem nasz reprezentant miał dzień przerwy. W czwartek rywalem Jerzego Janowicza (ATP 1039) był oznaczony "siódemką" Lorenzo Giustino (ATP 153). Niektórzy fani kojarzą zapewne Włocha jako gracza, który w 2014 roku pokonał Grzegorza Panfila w eliminacjach do Australian Open.

Janowicz rozpoczął czwartkowy pojedynek uważnie i cierpliwie czekał na nadarzające się okazje. W siódmym gemie nic nie zapowiadało przełamania, bowiem Giustino prowadził już 30-0. Jednak po wygrywającym forhendzie Polak wypracował break pointa. Łodzianin pewnie wykorzystał swoją szansę i objął prowadzenie w premierowej odsłonie. Zamknął ją wynikiem 6:4.

W drugiej partii nasz reprezentant znów polował na decydujące przełamanie. Tym razem jednak się nie udało. Najbliżej było w trzecim gemie, w którym Włoch wrócił ze stanu 0-30. W takich okolicznościach o zwycięstwie w secie rozstrzygał tie break. W nim panowie długo nie byli w stanie wypracować większej przewagi. Zdecydowała jedna piłka, przy stanie 5-6 Polak posłał forhend w aut i Giustino wyrównał stan rywalizacji.

Ale porażka w drugiej odsłonie zmobilizowała Janowicza do lepszej gry na początku trzeciego seta. Już w drugim gemie łodzianin uzyskał dwa break pointy i przy pierwszym poszedł do siatki, aby posłać wygrywający forhend. Teraz nasz tenisista tylko pilnował serwisu. W dziewiątym gemie wypracował dwie piłki meczowe. Przy pierwszej został minięty, przy drugiej zakończył pojedynek ładnym bekhendowym skrótem.

Po godzinie i 43 minutach Janowicz wygrał ostatecznie 6:4, 6:7(5), 6:3. W całym meczu posłał 24 asy i zdobył 83 proc. piłek przy własnym podaniu. Polski tenisista ani razu nie musiał bronić się przed stratą serwisu. Giustino miał 17 asów, ale dał się przełamać dwukrotnie. W sumie wygrał 77 ze 171 rozegranych punktów.

Janowicz wywalczył już w Pau 18 punktów do rankingu ATP. Dzięki temu przesunie się w górę o około 340 pozycji. W piątek nasz reprezentant powalczy o półfinał, a jego przeciwnikiem będzie Francuz Hugo Grenier (ATP 250), który w czwartek pokonał po dwóch tie breakach swojego rodaka Enzo Couacauda (ATP 179).