Tenis. US Open: Hubert Hurkacz - Peter Gojowczyk. Trzysetowa wygrana Polaka na inaugurację

Hubert Hurkacz pokonał Petera Gojowczyka 6:3, 6:4, 6:4 na inaugurację zmagań w wielkoszlemowym US Open 2020. Polski tenisista odniósł drugie w karierze zwycięstwo na kortach twardych w Nowym Jorku.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Rozstawiony z 24. numerem Hubert Hurkacz (ATP 33) zaprezentował się tydzień temu w Western & Southern Open na kortach Billie Jean King National Tennis Center. Polak przegrał w I rundzie z Amerykaninem Johnem Isnerem, ale zapoznał się z obiektami. Peter Gojowczyk (ATP 127) natomiast przystąpił do US Open 2020 bez rozegranego meczu na zawodowych kortach po wznowieniu touru.

Brak praktyki meczowej był widoczny u Niemca szczególnie na początku spotkania. 31-latek z Monachium popełniał sporo niewymuszonych błędów i serwował na bardzo niskim poziomie. Hurkacz błyskawicznie wykorzystał szansę i wywalczył przełamania w drugim i czwartym gemie. Przy prowadzeniu 4:0 dał się zaskoczyć dobrym returnom przeciwnika i przegrał trzy kolejne gemy. "Hubi" jednak nie pozwolił wyrównać stanu seta. W ósmym gemie uzyskał kluczowego breaka i zamknął partię przy pierwszej okazji wynikiem 6:3.

W drugiej odsłonie już tak łatwo nie było. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów posyłał głębokie piłki, które sprawiały sporo problemów 23-latkowi z Wrocławia. Hurkacz nie grał dobrze i w szóstym gemie musiał bronić break pointów. Na szczęście dla Polaka w kluczowym momencie nastąpiło przebudzenie. Przy stanie po 4 Niemiec nie uniknął błędów, a po zmianie stron nasz tenisista zamknął seta asem serwisowym przy czwartej okazji.

Na początku trzeciej partii obaj panowie uważnie pilnowali własnego podania. Pierwsze break pointy pojawiły się dopiero w siódmym gemie, ale Gojowczyk utrzymał serwis. Po zmianie stron był już jednak bezradny. "Hubi" wypracował miał kilka okazji i przy trzeciej rozegrał kapitalną wymianę, którą zakończył forhendem po linii. Po 110 minutach zakończył pojedynek przy pierwszym meczbolu wynikiem 6:3, 6:4, 6:4.

Polski tenisista na pewno ma nad czym pracować. W poniedziałek posłał 14 asów i popełnił dwa podwójne błędy. Hurkacz skończył także 28 piłek i miał tyle samo pomyłek. W sumie wygrał 99 ze 180 rozegranych punktów. Gojowczyk natomiast zanotował trzy asy, 10 podwójnych błędów, 17 wygrywających uderzeń i aż 40 niewymuszonych błędów.

Hurkacz awansował do II rundy wielkoszlemowego US Open 2020. Powtórzył tym samym wynik z 2018 roku, gdy w drugiej fazie turnieju zatrzymał go Chorwat Marin Cilić. Tym razem na jego drodze stanie Alejandro Davidovich Fokina, triumfator juniorskiego Wimbledonu 2017. Pojedynek Polaka z Hiszpanem zostanie rozegrany w środę.