Tenis. US Open: Garbine Muguruza wyeliminowana. Cwetana Pironkowa wygrała z Hiszpanką

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Garbine Muguruza

Garbine Muguruza na II rundzie zakończyła występ w US Open 2020. Hiszpanka prowadziła 5:3 w pierwszym secie, ale jej gra się posypała i przegrała z Bułgarką Cwetaną Pironkową.

US Open jest jedynym wielkoszlemowym turniejem, w którym Garbine Muguruza (WTA 16) nie osiągnęła ćwierćfinału. Tak pozostanie po tym sezonie. Hiszpanka uległa 5:7, 3:6 Cwetanie Pironkowej. Dla Bułgarki jest to pierwszy turniej od 2017 roku. Wróciła po problemach zdrowotnych i urodzeniu dziecka.

Muguruza uzyskała przełamanie już w pierwszym gemie meczu. Później miała trzy break pointy na 5:2, ale Pironkowa od 0-40 zdobyła pięć punktów z rzędu. To okazało się punktem zwrotnym meczu. Gra Hiszpanki posypała się, a Bułgarka złapała wiatr w żagle. Muguruza od 5:3 straciła cztery kolejne gemy i wyładowała swoją furię na rakiecie, niszcząc ją. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Pironkowa zaliczyła na 5:3.

W trwającym 81 minut meczu Pironkowa zdobyła 27 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała trzy z 11 szans na przełamanie. Bułgarka po raz pierwszy zmierzyła się z Muguruzą.

Pironkowa najbardziej znana jest z sukcesów na trawie. W Wimbledonie doszła do półfinału (2010) i ćwierćfinału (2011). Może się też pochwalić ćwierćfinałem Rolanda Garrosa 2016. Wtedy w Paryżu po maratonie z deszczem wyeliminowała Agnieszkę Radwańską (wróciła ze stanu 2:6, 0:3). Spotkanie rozpoczęte zostało w niedzielę, a zakończono je we wtorek.

Bułgarka w swoim dorobku ma jeden singlowy tytuł WTA. Zdobyła go w Sydney w 2014 roku, pokonując trzy tenisistki z Top 10 rankingu, w tym w finale Andżelikę Kerber. W sumie w swojej karierze odniosła 12 zwycięstw nad zawodniczkami z czołowej "10". Najlepszy rezultat Pironkowej w US Open to IV runda z 2012 roku.

O wyrównanie tego wyniku Bułgarka zmierzy się z Donną Vekić (WTA 24), która rozbiła 6:2, 6:1 Patricię Marię Tig (WTA 88). Rumunka zdobyła przełamanie na 2:1 w pierwszym secie, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko gema. Chorwatka wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów i zdobyła 24 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Vekić w US Open 2019 osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. W tegorocznej edycji była w opałach już w I rundzie. Wróciła ze stanu 3:6, 3:5 w meczu z Kristyną Pliskovą. Chorwatka przegrała wszystkie trzy spotkania z Pironkową i zdobyła w nich łącznie 11 gemów.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53,4 mln dolarów czwartek, 3 września

II runda gry pojedynczej kobiet:

Donna Vekić (Chorwacja, 18) - Patricia Maria Tig (Rumunia) 6:2, 6:1 Cwetana Pironkowa (Bułgaria) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 10) 7:5, 6:3