Tenis. US Open: Dominic Thiem wygrał na urodziny. Będzie pojedynek Austriaka z Marinem Ciliciem

Dominic Thiem pokonał Sumita Nagala z Indii 6:3, 6:3, 6:2 i awansował do III rundy wielkoszlemowego US Open 2020. W sobotę Austriak spotka się z mistrzem nowojorskiego turnieju z 2014 roku, Chorwatem Marinem Ciliciem.

Rafał Smoliński
Dominic Thiem PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Rozstawiony z drugim numerem Dominic Thiem obchodził w czwartek 27. urodziny i uczcił je trzysetową wygraną nad Sumitem Nagalem. Reprezentant Indii nie dotarł jeszcze do III rundy w Wielkim Szlemie, ale w starciu z faworyzowanym Austriakiem pokazał dużą wolę walki. W pierwszym secie zdołał nawet odrobić stratę breaka i wyrównać na po 3, jednak na urwanie choćby partii zabrakło mu umiejętności.

W premierowej odsłonie Thiem wygrał od stanu po 3 trzy gemy z rzędu. W drugim secie postarał się o dwa przełamania i wyszedł na 5:2. Nagal odrobił jednego breaka, ale po chwili znów stracił serwis. W trzeciej części spotkania Hindus nie zagroził już rywalowi i po dwóch godzinach przegrał 3:6, 3:6, 2:6.

Thiem odniósł pewne zwycięstwo, ale na pewno ma nad czym pracować. W czwartek skończył 30 piłek, ale i miał 31 niewymuszonych błędów. Nagal zanotował 12 wygrywających uderzeń i aż 40 pomyłek, dlatego nie wygrał choćby seta. W sumie postarał się o dwa przełamania, ale sam stracił podanie aż siedmiokrotnie.

Na drodze Thiema do IV rundy stanie mistrz z 2014 roku, Marin Cilić. Chorwat nie błyszczy formą w Nowym Jorku. Po pięciosetowym boju z Denisem Kudlą męczył się także z Norbertem Gombosem. W czwartej partii Słowak miał dwie szanse na doprowadzenie do decydującej odsłony. Nie udało się i to Cilić zwyciężył ostatecznie 6:3, 1:6, 7:6(2), 7:5.

Karen Chaczanow wygrał starcie z powracającym do touru Andriejem Kuzniecowem. Wyżej notowany z Rosjan miał mecz pod kontrolą. Kuzniecow postarał się o przełamanie tylko w połowie drugiego seta. Po 110 minutach faworyt zwyciężył 6:3, 6:4, 6:1 i w III rundzie zmierzy się z Aleksem de Minaurem. Młody Australijczyk wygrał z Richardem Gasquetem 6:4, 6:3, 6:7(6), 7:5. W tie breaku trzeciego seta zmarnował trzy meczbole, ale w czwartej partii zdołał przełamać serwis Francuza.

Ze stratą seta do III rundy awansował Roberto Bautista. Oznaczony "ósemką" Hiszpan dał się zaskoczyć Serbowi Miomirowi Kecmanoviciowi w drugim secie, ale odpowiedział w trzeciej i czwartej partii. Zwyciężył ostatecznie 6:3, 3:6, 6:3, 6:4 i w sobotę zmierzy się z Kanadyjczykiem Vaskiem Pospisilem.

Rozstawiony z "10" Andriej Rublow w trzech setach odprawił Gregoire'a Barrere'a. Rosjanin miał problemy tylko w trzeciej odsłonie, gdy Francuz odrobił stratę przełamania i doprowadził do rozgrywki tiebreakowej. Rublow zwyciężył jednak 6:2, 6:4, 7:6(4) i dzięki temu zagra o 1/8 finału z Salvatore Caruso. Włoch wyeliminował z turnieju pogromcę Kamila Majchrzaka, Amerykanina Ernesto Escobedo.

Derby północnej Europy zostały rozstrzygnięte po kreczu w połowie trzeciego seta. Rozstawiony z "30" Casper Ruud wykorzystał problemy młodego Fina Emila Ruusuvuoriego, który podziękował rywalowi za grę przy wyniku 6:4, 6:3, 3:2 dla Norwega. Ruud po raz pierwszy awansował do III rundy US Open. Jego sobotnim przeciwnikiem będzie Włoch Matteo Berrettini.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53,4 mln dolarów
czwartek, 3 września

II runda gry pojedynczej:

Casper Ruud (Norwegia, 30) - Emil Ruusuvuori (Finlandia) 6:4, 6:3, 3:2 i krecz
Salvatore Caruso (Włochy) - Ernesto Escobedo (USA, Alt) 3:6, 6:4, 6:3, 6:4
Andriej Rublow (Rosja, 10) - Gregoire Barrere (Francja) 6:2, 6:4, 7:6(4)
Roberto Bautista (Hiszpania, 8) - Miomir Kecmanović (Serbia) 6:3, 3:6, 6:3, 6:4
Alex de Minaur (Argentyna, 21) - Richard Gasquet (Francja) 6:4, 6:3, 6:7(6), 7:5
Karen Chaczanow (Rosja, 11) - Andriej Kuzniecow (Rosja) 6:3, 6:4, 6:1
Marin Cilić (Chorwacja, 31) - Norbert Gombos (Słowacja) 6:3, 1:6, 7:6(2), 7:5
Dominic Thiem (Austria, 2) - Sumit Nagal (Indie) 6:3, 6:3, 6:2