Tenis. US Open: Serena Williams skruszyła opór Sloane Stephens. Maria Sakkari rozbiła Amandę Anisimovą

Serena Williams pokonała w trzech setach Sloane Stephens i awansowała do IV rundy wielkoszlemowego US Open 2020. Kolejną rywalką sześciokrotnej mistrzyni nowojorskiej imprezy będzie Maria Sakkari, która w 55 minut odprawiła Amandę Anisimovą.

Serena Williams PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Serena Williams
W I i II rundzie US Open 2020 Serena Williams (WTA 8) i Sloane Stephens (WTA 39) nie straciły seta. W sobotę doszło do starcia dwóch mistrzyń nowojorskiej imprezy. Do 1/8 finału awansowała pierwsza z nich, która wygrała 2:6, 6:2, 6:2. Williams podwyższyła na 6-1 bilans meczów z rodaczką. Stephens jedyny raz lepsza była w III rundzie Australian Open 2013.

Sobotnie starcie Amerykanek na Arthur Ashe Stadium trwało godzinę i 44 minuty. Williams zaserwowała 12 asów, po cztery w każdym secie, a Stephens nie miała ani jednego. Serena dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała cztery z 10 break pointów. Naliczono jej 29 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Stephens zanotowano 25 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

Stephens w US Open 2017 wywalczyła jedyny do tej pory wielkoszlemowy tytuł. Był to niezwykły triumf, bo tamten sezon rozpoczęła dopiero w lipcu. Wcześniej przez wiele miesięcy dochodziła do siebie po operacji stopy. Pod koniec lipca znajdowała się na 957. miejscu w rankingu, a US Open wygrała jako 83. rakieta globu.

Williams pozostaje w grze o 24. wielkoszlemowy tytuł, co oznaczałoby wyrównanie rekordu Margaret Court. Kolejną rywalką sześciokrotnej mistrzyni US Open będzie Maria Sakkari (WTA 22), która w 55 minut rozbiła 6:3, 6:1 Amandę Anisimovą (WTA 28), półfinalistkę Rolanda Garrosa 2019. Greczynka zdobyła 20 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Posłała 11 kończących uderzeń przy ośmiu niewymuszonych błędach. Amerykanka miała cztery piłki wygrane bezpośrednio i 28 pomyłek. Sakkari po raz drugi doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy (Australian Open 2020).

Elise Mertens (WTA 18) pokonała 7:5, 6:1 Catherine McNally (WTA 124). W pierwszym secie Belgijka wróciła ze stanu 0:3, a w 10. gemie obroniła dwie piłki setowe. W trwającym 84 minuty meczu zdobyła 24 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 10 z 12 przy siatce. Odparła dwa z trzech break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z sześciu okazji. McNally popełniła siedem podwójnych błędów.

18-letnia Amerykanka zanotowała najlepszy wielkoszlemowy występ. Mertens w Australian Open 2018 osiągnęła półfinał, a w US Open 2019 dotarła do ćwierćfinału. Belgijka w każdej z czterech najważniejszych imprez doszła co najmniej do IV rundy. Kolejną jej rywalką będzie Amerykanka Sofia Kenin, która w dwóch setach uporała się z Tunezyjką Ons Jabeur.