Tenis. WTA Stambuł: Patricia Maria Tig z pierwszym tytułem. Eugenie Bouchard pokonana w finale

Patricia Maria Tig została mistrzynią turnieju WTA International w Stambule. W finale Rumunka pokonała w trzech setach Kanadyjkę Eugenie Bouchard i zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu.

Patricia Maria Tig PAP/EPA / ROBERT GHEMENT / Na zdjęciu: Patricia Maria Tig
Mecze Igi Świątek oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com
W Stambule Eugenie Bouchard (WTA 272) miała szansę na drugi tytuł w WTA Tour. Pierwszy wywalczyła w 2014 roku w Norymberdze. W Turcji Kanadyjka pokonała sześć rywalek, dwie w eliminacjach i cztery w głównej drabince. Po drodze odprawiła najwyżej rozstawioną Swietłanę Kuzniecową. W finale była piąta rakieta globu przegrała 6:2, 1:6, 6:7(4) z Patricią Marią Tig (WTA 88).

W pierwszym secie Bouchard uzyskała dwa przełamania, a w drugim trzy razy oddała podanie. W trzeciej partii, która zamieniła się w dreszczowiec, Kanadyjka podniosła się ze stanu 1:4, 15-40. Obroniła sześć piłek meczowych, po trzy w dziewiątym i 12. gemie. W tie breaku Bouchard odparła jeszcze jedną, ale ósma została przez Tig wykorzystana.

W trwającym dwie godziny i 29 minut meczu Tig cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 13 break pointów. Rumunka zdobyła o pięć punktów więcej (98-93). Było to jej pierwsze spotkanie z Kanadyjką.

Bouchard wystąpiła w pierwszym finale w głównym cyklu od 2016 roku, a w sumie w siódmym. Największy osiągnęła w Wimbledonie 2014. Tig wywalczyła premierowy tytuł w głównym cyklu. Wcześniej zanotowała finały w Baku (2015) i Bukareszcie (2019).

Tig w drodze do finału czterem rywalkom oddała łącznie 20 gemów. Z Bouchard miała trudną przeprawę. - Jestem naprawdę szczęśliwa i bardzo podekscytowana moim występem. Wiedziałam, że nie zrobiłam nic złego w trakcie meczu. Przy każdej piłce meczowej starałam się być lepsza. Genie grała niesamowicie. Obie walczyłyśmy o każdy punkt. To było naprawdę świetne spotkanie - cytuje Rumunkę portal wtatennis.com.

Mistrzyniami debla zostały Alexa Guarachi i Desirae Krawczyk, które w 58 minut rozbiły 6:1, 6:3 Australijki Ellen Perez i Storm Sanders. Chilijka i Amerykanka zdobyły drugi wspólny tytuł. W 2018 roku wygrały turniej w Gstaad.

TEB BNP Paribas Istanbul Cup, Stambuł (Turcja)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 275 tys. dolarów
niedziela, 13 września

finał gry pojedynczej:

Patricia Maria Tig (Rumunia) - Eugenie Bouchard (Kanada, Q) 2:6, 6:1, 7:6(4)

finał gry podwójnej:

Alexa Guarachi (Chile, 1) / Desirae Krawczyk (USA, 1) - Ellen Perez (Australia, 2) / Storm Sanders (Australia, 2) 6:1, 6:3