Tenis. ATP Rzym: nieudany powrót Stana Wawrinki do głównego cyklu. Szwajcar przegrał z 18-letnim Lorenzo Musettim

Rozgrywający pierwszy mecz w głównym cyklu od 27 lutego Stan Wawrinka w dwóch setach przegrał z Lorenzo Musettim w I rundzie odbywającego się na kortach ziemnych turnieju ATP 1000 w Rzymie. Dla 18-letniego Włocha to największy sukces w karierze.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Stan Wawrinka nie zdecydował się na podróż do Nowego Jorku i udział w US Open. W zamian wybrał przygotowania do wrześniowych imprez na europejskiej mączce. W sierpniu wystąpił w dwóch challengerach w Pradze, z których w jednym zwyciężył. We wtorek Szwajcar znów pojawił się na wielkiej scenie. W I rundzie turnieju ATP w Rzymie zmierzył się z Lorenzo Musettim. Był to jego pierwszy mecz w głównym cyklu od 27 lutego, gdy w Acapulco przegrał z Grigorem Dimitrowem.

We wtorek Wawrinka także poniósł porażkę. Zaprezentował się bardzo źle, zwłaszcza w pierwszej godzinie gry popełniał mnóstwo niewymuszonych błędów i uległ klasyfikowanemu na 249. pozycji w rankingu ATP 18-letniemu Musettiemu, 0:6, 6:7(2).

Szwajcar z pewnością nie będzie miło wspominał tego dnia, a Włoch - wręcz przeciwnie. Pokonując aktualnie 17. w rankingu Wawrinkę, odniósł pierwszą w karierze wygraną nad tenisistą z Top 100 klasyfikacji singlistów. Dla Musettiego to także debiutanckie zwycięstwo w głównym cyklu. Jego kolejnym rywalem będzie Kei Nishikori.

Przerwa spowodowana opadami deszczu nie przeszkodziła Milosowi Raoniciowi. Mecz Kanadyjczyka z Adrianem Mannarino został zatrzymany w połowie pierwszego seta, ale po wznowieniu rozstawiony z numerem 13. Raonić utrzymał dobry rytm i w efekcie pokonał Francuza 7:6(3), 6:2. Dzięki temu awansował do II rundy, w której zagra z Dusanem Lajoviciem.

Deszcz popsuł szyki za to Kyle'owi Edmundowi. Brytyjczyk prowadził z Marco Cecchinato, ale po ponad dwugodzinnej pauzie oddał inicjatywę, zdobył tylko pięć z końcowych 15 gemów i ostatecznie przegrał z Włochem 6:3, 6:7(7), 2:6. Dla Cecchinato to pierwszy wygrany mecz w głównym cyklu od 15 stycznia, kiedy to w Auckland ograł Leonardo Mayera. W 1/16 finału zmierzy się z Filipem Krajinoviciem.

Miomir Kecmanović w drodze z Austrii do Włoch zgubił dobrą formę. Serb, zeszłotygodniowy zwycięzca turnieju w Kitzbuehel, w I rundzie zmagań w Rzymie poniósł gładką porażkę (4:6, 1:6) z Yoshihito Nishioką. Japończyk o awans do 1/8 finału powalczy z Grigorem Dimitrowem, oznaczonym "15".

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 3,465 mln euro
wtorek, 15 września

I runda gry pojedynczej:

Milos Raonić (Kanada, 13) - Adrian Mannarino (Francja) 7:6(3), 6:2
Lorenzo Musetti (Włochy, Q) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 10) 6:0, 7:6(2)
Yoshihito Nishioka (Japonia) - Miomir Kecmanović (Serbia) 6:4, 6:1
Marco Cecchinato (Włochy, Q) - Kyle Edmund (Wielka Brytania) 3:6, 7:6(7), 6:2

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Rafael Nadal (Hiszpania, 2); Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3); Matteo Berrettini (Włochy, 4); Gael Monfils (Francja, 5); David Goffin (Belgia, 6); Fabio Fognini (Włochy, 7); Diego Schwartzman (Argentyna, 8); Pablo Carreno (Hiszpania)

ATP Rzym: pewny awans Denisa Shapovalova. Alex de Minaur i Tennys Sandgren nie wykorzystali meczboli