Tenis. WTA Rzym: Garbine Muguruza złamała opór Wiktorii Azarenki. Krecz Julii Putincewej w meczu z Simoną Halep

Garbine Muguruza pokonała Wiktorię Azarenkę po trzysetowej bitwie i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. Julia Putincewa skreczowała w meczu z Simoną Halep.

Garbine Muguruza PAP/EPA / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Wiktoria Azarenka (WTA 14) po kilku latach wróciła do wysokiej formy. Latem zdobyła tytuł w Nowym Jorku i zaliczyła finał US Open. W Rzymie Białorusinka wyeliminowała Venus Williams i rozbiła 6:0, 6:0 Sofię Kenin. W III rundzie jej rywalką była Daria Kasatkina, która w tie breaku pierwszego seta skręciła kostkę i skreczowała.

W sobotę w ćwierćfinale Azarenka przegrała 6:3, 3:6, 4:6 z Garbine Muguruzą (WTA 17) po dwóch godzinach i 19 minutach. W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Białorusinka uzyskała na 3:1. W drugiej partii finalistka rzymskiej imprezy z 2013 roku od 2:1 straciła pięć z sześciu kolejnych gemów. W decydującej odsłonie Azarenka z 1:3 wyszła na 4:3, ale końcówka należała do Muguruzy.

W całym meczu Hiszpanka sześć razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 17 break pointów. Zdobyła o pięć punktów więcej i wyrównała na 2-2 bilans meczów z Azarenką. Tenisistki te po raz drugi spotkały się w Rzymie. W ubiegłym sezonie Białorusinka prowadziła 6:4, 3:1, gdy Muguruza skreczowała.

Kreczem zakończył się mecz Simony Halep (WTA 2) z Julią Putincewą (WTA 30). Rumunka prowadziła 6:2, 2:0, gdy jej rywalka postanowiła nie kontynuować gry z powodu kontuzji pleców. Kazaszka w poprzednich rundach stoczyła trzysetowe batalie z Petrą Martić i Jeleną Rybakiną.

Halep w 2017 i 2018 roku grała w finale rzymskiej imprezie, za każdym razem ulegając Elinie Switolinie. W niedzielę zmierzy się z Muguruzą, która w stolicy Włoch po raz trzeci awansowała do półfinału (2016, 2017). Hiszpanka była górą w czterech z sześciu meczów z Rumunką. Ostatni raz spotkały się w walce o finał Australian Open 2020 i tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego zwyciężyła 7:6(8), 7:5.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)