Tenis. Roland Garros: powtórka z US Open. Dominic Thiem po raz czwarty lepszy od Marina Cilicia

Dominic Thiem od zwycięstwa nad Marinem Ciliciem rozpoczął występ w wielkoszlemowym Roland Garros 2020. Austriak po triumfie w US Open chce pokazać się z bardzo dobrej strony na ulubionej ceglanej mączce.

Rafał Smoliński
Dominic Thiem PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Zaledwie trzy tygodnie temu Dominic Thiem i Marin Cilić spotkali się ze sobą w III rundzie międzynarodowych mistrzostw USA. Na nowojorskich kortach twardych Austriak wygrał 6:2, 6:2, 3:6, 6:3. W poniedziałek doszło do starcia dwóch mistrzów US Open na paryskiej mączce. Thiem znów zwyciężył, tym razem w trzech setach.

Rozstawiony z "trójką" Austriak przystąpił do Rolanda Garrosa 2020 bez oficjalnego meczu rozegranego na mączce po zwycięstwie w US Open 2020. Podczas przerwy od touru spowodowanego pandemią COVID-19 udowodnił jednak, że potrafi sprawnie przenieść się z nawierzchni ziemnej na twardą i na odwrót.

W poniedziałek Thiem potrzebował tylko trochę czasu, aby złapać właściwy dla siebie rytm. Pojedynek rozpoczął od przełamania, ale Cilić błyskawicznie odrobił stratę. Potem obaj pilnowali własnego podania, aż nadszedł dziewiąty gem. Austriak zdobył breaka, po czym nie bez trudu zwieńczył premierową odsłonę przy własnym podaniu.

Druga partia w pełni należała do dwukrotnego finalisty międzynarodowych mistrzostw Francji. Thiem rozpoczął i skończył seta przełamaniem. Na początku kolejnej części spotkania Austriak nieco się rozluźnił i zrobiło się 0:2. Chorwat jednak nie utrzymał wysokiego poziomu i nie poszedł za ciosem. Pięć gemów z rzędu powędrowało na konto jego rywala, który błyskawicznie wykorzystał pierwszego meczbola.

Thiem zwyciężył Cilicia 6:4, 6:3, 6:3 w 126 minut i zameldował się w II rundzie Rolanda Garrosa 2020. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie w środę Amerykanin Jack Sock, który w trzech partiach wygrał ze swoim rodakiem Reillym Opelką.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro
poniedziałek, 28 września

I runda gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 3) - Marin Cilić (Chorwacja) 6:4, 6:3, 6:3
Lorenzo Giustino (Włochy, Q) - Corentin Moutet (Francja) 0:6, 7:6(7), 7:6(3), 2:6, 18:16
Hugo Gaston (Francja, WC) - Maxime Janvier (Francja, WC) 7:6(5), 6:4, 6:3
Yoshihito Nishioka (Japonia) - Felix Auger-Aliassime (Kanada, 19) 7:5, 6:3, 6:3
Casper Ruud (Norwegia, 28) - Yuichi Sugita (Japonia) 6:1, 6:3, 6:1
Tommy Paul (USA) - James Duckworth (Australia) 6:2, 6:3, 6:2
Jack Sock (USA, Q) - Reilly Opelka (USA) 6:4, 6:4, 6:3
Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Michael Mmoh (USA, Q) 6:3, 6:2, 6:3
Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - Fabio Fognini (Włochy, 14) 7:5, 3:6, 7:6(1), 6:0
Pedro Martinez (Hiszpania, Q) - Aleksandar Vukić (Australia, Q) 7:5, 6:4, 6:0
Mackenzie McDonald (USA) - Steven Diez (Kanada, Q) 4:6, 6:3, 6:3, 6:4