Tenis. Roland Garros: Magda Linette pokonana przez Leylah Fernandez. Juniorska mistrzyni w II rundzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Christopher Lee / Na zdjęciu: Magda Linette
Getty Images / Christopher Lee / Na zdjęciu: Magda Linette
zdjęcie autora artykułu

Magda Linette na I rundzie zakończyła występ w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2020. Polka uległa w trzech setach Kanadyjce Leylah Fernandez, która w ubiegłym roku wygrała w Paryżu turniej juniorek.

Pierwszą rywalką Magdy Linette (WTA 36) w Rolandzie Garrosie 2020 była 18-letnia Leylah Annie Fernandez (WTA 100). Kanadyjka w ubiegłym sezonie triumfowała w Paryżu w turnieju juniorek, a teraz zadebiutowała wśród seniorek. Dla Linette jest to szósty start w imprezie. Najdalej dotarła do III rundy w 2017 roku.

Tym razem Linette pożegnała się z imprezą na I rundzie. Polka przegrała z Fernandez 6:1, 2:6, 3:6. Kolejną rywalką Kanadyjki będzie Słowenka Polona Hercog. Dla Linette był to 22. start w wielkoszlemowej imprezie i po raz 15. odpadła po pierwszym meczu.

Fernandez mecz rozpoczęła od utrzymania podania po obronie trzech break pointów. Przy 1:1 leworęczna Kanadyjka oddała podanie wyrzucając forhend. Ciasne krosy, dobre zmiany na zagrania po linii, agresywny return i mieszanie tempa poprzez wprowadzenie slajsów pozwoliły Linette uzyskać przewagę. W gemach było dużo walki, ale najważniejsze punkty padały łupem dokładniejszej, lepiej utrzymującej piłkę w korcie Polki.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: sprinterzy w szoku! Tego na mecie nie spodziewali się

Poznanianka obroniła dwa break pointy i wyszła na 3:1. Rozregulowana Fernandez popełniała coraz więcej błędów, nie tylko w wymianach. Podwójny błąd kosztował ją stratę serwisu w piątym gemie. Linette poszła za ciosem i świetnym slajsem uzyskała trzy piłki setowe. Wykorzystała już pierwszą i forhendem ustaliła wynik I seta na 6:1.

Początek II partii nie był dobry w wykonaniu Linette i zwiastował jej poważne tarapaty. Zgubiła koncentrację i już w pierwszym gemie oddała podanie własnym błędem. W grze Fernandez było więcej różnorodności. Kilka razy zaskoczyła Polkę skrótami, więcej pożytku miała ze swojego forhendu. Po obronie break pointa Kanadyjka prowadziła 3:1. Następnie miała trzy okazje na 4:1, ale poznanianka wybrnęła z serwisowych opresji.

Ataki Linette nie były już tak skuteczne, a coraz groźniej wyglądały kontry i akcje ofensywne Fernandez. W siódmym gemie Polka odparła dwa break pointy, ale przy trzecim czujna Kanadyjka odegrała skrót i pokazała dobre czytanie gry przy siatce. Poznanianka nie poderwała się już do walki w II partii. Natchniona Fernandez jej wynik na 6:2 udokumentowała bekhendem po linii.

Fernandez była w uderzeniu i brylowała też na początku III seta. Świetna akcja zwieńczona lobem przyniosła jej przełamanie na 1:0. Kanadyjka odparła break pointa i wyszła na 2:0. 18-latka imponowała błyskotliwością, odgrywała szybkie i głębokie piłki. Linette coraz gorzej radziła sobie w wymianach. W trzecim gemie oddała podanie wyrzucając forhend. Kanadyjka pokazała moc fizyczną i mentalną. Zniwelowała trzy break pointy przy stanie 0-40 i podwyższyła na 4:0.

W końcówce ziarno niepewności pojawiło się w głowie Fernandez. W szóstym gemie oddała podanie podwójnym błędem. Linette jednak za dużo psuła, aby mocniej przycisnąć rywalkę i odwrócić losy tej konfrontacji. Dwa wyrzucone forhendy kosztowały ją stratę serwisu. Polka walczyła do samego końca, ale stać ją było jeszcze tylko kilka udanych zagrań.

Dwa dobre returny pomogły jej obronić dwie piłki meczowe w ósmym gemie. Znakomitą kontrą forhendową po linii zdobyła break pointa. Przełamanie stało się faktem, gdy Polka była górą w wymianie na ciasne krosy. Jednak to nie zdeprymowało Fernandez i odrodzenia Linette nie było. Za mało było dokładności, powtarzalności i skłonności do przejmowania inicjatywy przez Polkę, aby mogło do niego dojść. Spotkanie dobiegło końca, gdy poznanianka w dziewiątym gemie wyrzuciła bekhend.

W trwającym dwie godziny i 10 meczu nieskuteczna w ważnych momentach Linette wykorzystała tylko pięć z 15 break pointów. Polka sześć razy została przełamana. Naliczono jej 30 kończących uderzeń przy 40 niewymuszonych błędach, z których 31 popełniła w drugim i trzecim secie. Fernandez miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 33 pomyłki, z których 16 zrobiła w pierwszej partii.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro poniedziałek, 28 września

I runda gry pojedynczej kobiet:

Leylah Fernandez (Kanada) - Magda Linette (Polska, 31) 1:6, 6:2, 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Zobacz także: Roland Garros: Serena Williams, Petra Kvitova i Elina Switolina bez strat. Awans Cwetany Pironkowej

Źródło artykułu: