Tenis. Roland Garros: Rafael Nadal i Pablo Carreno bez strat na otwarcie. Danił Miedwiediew i Gael Monfils wyeliminowani

Rafael Nadal, 12-krotny mistrz Rolanda Garrosa, w trzech setach pokonał Jegora Gerasimowa w swoim pierwszym meczu tegorocznej edycji wielkoszlemowego turnieju w Paryżu. Odpadli wysoko rozstawieni Danił Miedwiediew i Gael Monfils.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Przed startem Roland Garros 2020 Rafael Nadal dużo mówił o niekorzystnych dla niego zmianach - nowych piłkach i terminie rozgrywania turnieju. - To mogą być najtrudniejsze warunki, z jakimi spotkałem się tutaj w całej karierze, ale jestem tu, by grać i walczyć - stwierdził na konferencji prasowej. W poniedziałek Hiszpan po raz pierwszy mógł zmierzyć się z tymi niedogodnościami w warunkach meczowych. W I rundzie rywalizował z Jegorem Gerasimowem i zgodnie z oczekiwaniami pokonał Białorusina bez straty seta (6:4, 6:4, 6:2).

W ciągu dwóch godzin i pięciu minut gry Nadal zaserwował trzy asy, uzyskał pięć przełamań i posłał 32 zagrania kończące. - Mam zamiar trenować i grać z pozytywnym nastawieniem. To prawda, że jest to inny Roland Garros, warunki są trudniejsze, ale trzeba się starać, by dawać z siebie wszystko - powiedział po meczu, cytowany przez rolandgarros.com, Hiszpan, który w II rundzie spotka się z Mackenzie'em McDonaldem.

Z kolei Danił Miedwiediew wprowadzone zmiany uznał za korzystne dla siebie, ale nie miało to przełożenia na wynik. W swoim czwartym występie w Paryżu Rosjanin po raz czwarty odpadł w I rundzie. W poniedziałek przegrał 4:6, 6:7(3), 6:2, 1:6 z Martonem Fucsovicsem.

Pokonując aktualnie piątego w rankingu ATP Miedwiediewa, Fucsovics (w poniedziałek dwa asy, sześć breaków i 36 uderzeń wygrywających) odniósł największe zwycięstwo w karierze. Kolejnym rywalem Węgra będzie Albert Ramos. Hiszpan w starciu dwóch leworęcznych tenisistów oddał Adrianowi Mannarino tylko siedem gemów.

Niespodzianką zakończył się też pojedynek dwóch showmenów - Aleksandra Bublika i Gaela Monfilsa. Kazach w czterech setach ograł aktualnie najwyżej klasyfikowanego francuskiego singlistę i turniejową "ósemkę". W II rundzie Bublik zmierzy się z Lorenzo Sonego. Włoch wygrał 6:7(6), 6:3, 6:1, 6:7(4), 6:3 z Emilio Gomezem, kwalifikantem.

Odpadł także inny rozstawiony, Filip Krajinović. Serb, turniejowa "26", niespodziewanie przegrał 4:6, 6:3, 3:6, 1:6 z rodakiem, Nikolą Milojeviciem. 25-latek z Belgradu w II rundzie stanie naprzeciw Aljaza Bedene. Słoweniec, również w czterech partiach, poradził sobie z posiadaczem dzikiej karty, Arthurem Rinderknechem.

Pablo Carreno, półfinalista niedawnego US Open, rywalizację w Rolandzie Garrosie rozpoczął od zwycięstwa 6:3, 6:2, 7:5 nad Johnem Millmanem. W 1/32 finału oznaczony "17" Hiszpan powalczy z Guido Pellą. Argentyńczyk wyeliminował Salvatore Caruso. Z kolei rozstawiony z numerem 30. Jan-Lennard Struff potrzebował pięciu setów, by uporać się z Francesem Tiafoe'em. Następnym przeciwnikiem Niemca będzie jego rodak, Daniel Altmaier, który okazał się lepszy od Feliciano Lopeza.

Tennys Sandgren, który w poniedziałek obronił dwa meczbole i wyeliminował Huberta Hurkacza, w II rundzie zagra z Danielem Elahim Galanem. Kolumbijczyk, "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji, wygrał pięciosetową batalię z Cameronem Norrie'em. Z kolei Karen Chaczanow, pogromca Kamila Majchrzaka, o awans do III rundy powalczy z Jirim Veselym. Czech odprawił z kwitkiem Liama Broady'ego.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro
poniedziałek, 28 września

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Jegor Gerasimow (Białoruś) 6:4, 6:4, 6:2
Pablo Carreno (Hiszpania, 17) - John Millman (Australia) 6:3, 6:2, 7:5
Jan-Lennard Struff (Niemcy, 30) - Frances Tiafoe (USA) 3:6, 7:6(5), 6:3, 6:7(2), 6:3
Marton Fucsovics (Węgry) - Danił Miedwiediew (Rosja, 4) 6:4, 7:6(3), 2:6, 6:1
Aleksander Bublik (Kazachstan) - Gael Monfils (Francja, 8) 6:4, 7:5, 3:6, 6:3
Nikola Milojević (Serbia, Q) - Filip Krajinović (Serbia, 26) 6:4, 3:6, 6:3, 6:1
Guido Pella (Argentyna) - Salvatore Caruso (Włochy) 7:6(6), 6:7(4), 7:5, 6:4
Albert Ramos (Hiszpania) - Adrian Mannarino (Francja) 6:4, 6:3, 6:0
Lorenzo Sonego (Włochy) - Emilio Gomez (Ekwador, Q) 6:7(6), 6:3, 6:1, 6:7(4), 6:3
Jiri Vesely (Czechy) - Liam Broady (Wielka Brytania, Q) 6:2, 5:7, 6:3, 6:2
Aljaz Bedene (Słowenia) - Arthur Rinderknech (Francja, WC) 6:2, 6:7(7), 6:4, 6:4
Daniel Altmaier (Niemcy, Q) - Feliciano Lopez (Hiszpania) 7:6(1), 6:4, 6:4
Daniel Elahi Galan (Kolumbia, LL) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 4:6, 6:3, 5:7, 6:1, 6:1