Tenis. Roland Garros: gładkie zwycięstwo Rafaela Nadala. Stan Wawrinka przegrał z 239. w rankingu Hugo Gastonem

Rafael Nadal bez straty partii wygrał ze Stefano Travaglią w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu Roland Garros 2020. Stan Wawrinka sensacyjnie w pięciu setach przegrał z notowanym na 239. miejscu w rankingu ATP Hugo Gastonem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal na swojej ukochanej paryskiej mączce takich rywali odprawia bezlitośnie. W piątkowym spotkaniu III Roland Garros 2020 Hiszpan zmierzył się ze Stefano Travaglią, debiutantem na tym poziomie imprezy wielkoszlemowej, i odniósł bezproblemowe zwycięstwo. W ciągu 95 minut gry pod dachem kortu im. Philippe'a Chatriera oddał Włochowi tylko pięć gemów.

Nadal dominował od pierwszej do ostatniej piłki. Rozpoczął mecz od przełamania i wyjścia na prowadzenie 3:0, a pierwszego seta wygrał 6:1. W drugim Travaglia nawiązał wyrównaną walkę, lecz Hiszpan przechylił szalę na swoją korzyść w końcówce, wygrywając 6:4. Z kolei w trzecim Majorkanin nie stracił żadnego gema.

Rozstawiony z numerem drugim Nadal w piątek zaserwował dwa asy, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał sześć z siedmiu break pointów, posłał 28 zagrań kończących, popełnił 13 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 80 punktów, o 39 więcej od Travaglii. Dla Hiszpana, 12-krotnego triumfatora Rolanda Garrosa, to 96. w karierze zwycięski mecz w tym turnieju. O kolejną wygraną powalczy w niedzielę z Sebastianem Kordą.

Amerykanin, aktualnie 213. gracz świata, w pojedynku kwalifikantów pokonał 6:4, 6:3, 6:1 Pedro Martineza. Tym samym po 23 latach w 1/8 finału Rolanda Garrosa ponownie znalazł się tenisista o nazwisku Korda. Sebastian jest bowiem syna Petra Kordy, który do IV rundy w Paryżu dotarł w 1997 roku, a pięć sezonów wcześniej zagrał w finale tego turnieju.

W Roland Garros 2020 nie ma już natomiast mistrza z 2015 roku, Stana Wawrinki. Szwajcar poniósł sensacyjną porażkę w Hugo Gastonem. Po wygranym w pół godziny pierwszym secie w kolejnych partiach Wawrinka obniżył poziom swojej gry, zaczął seryjnie popełniać niewymuszone błędy (łącznie 74 w całym pojedynku) i w efekcie po 190 minutach rywalizacji uległ Francuzowi 6:2, 3:6, 3:6, 6:4, 0:6.

Klasyfikowany na 239. miejscu w rankingu ATP Gaston jest najniżej notowanym tenisistą, który doszedł do IV rundy Rolanda Garrosa od 2002 roku, gdy w 1/8 finału wystąpił Arnaud di Pasquale, wówczas 283. gracz globu. O ćwierćfinał ostatni pozostały w turnieju singlista gospodarzy zmierzy się z Dominikiem Thiemem, finalistą dwóch minionych edycji.

W Roland Garros 2020 po raz pierwszy w erze zawodowego tenisa do 1/16 finału turnieju wielkoszlemowego doszło pięciu Włochów. Jeden z nich, Lorenzo Sonego, wykonał już kolejny krok. 25-latek z Turynu wygrał 7:6(5), 6:3, 7:6(17) z oznaczonym "27" Taylorem Fritzem i wywalczył premierowy awans do IV rundy zawodów Wielkiego Szlema.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro
piątek, 2 października

III runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Stefano Travaglia (Włochy) 6:1, 6:4, 6:0
Hugo Gaston (Francja, WC) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 16) 2:6, 6:3, 6:3, 4:6, 6:0
Lorenzo Sonego (Włochy) - Taylor Fritz (USA, 27) 7:6(5), 6:3, 7:6(17)
Sebastian Korda (USA, Q) - Pedro Martinez (Hiszpania, Q) 6:4, 6:3, 6:1