Tenis. Roland Garros: Dominic Thiem pewnie wygrał z Casperem Ruudem. Austriak jako pierwszy w IV rundzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / IAN LANGSDON  / Na zdjęciu: Dominic Thiem
PAP/EPA / IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Dominic Thiem

Dominic Thiem wygrał w trzech setach z Norwegiem Casperem Ruudem pod dachem kortu Philippe'a Chatriera. Austriak jako pierwszy singlista zameldował się w 1/8 finału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2020.

Na początku lipca panowie spotkali się w Kitzbuehel, gdzie Dominic Thiem gościł kolegów z touru w ramach pokazówki Thiem's Seven. Po trzech miesiącach obaj przystąpili do walki o miejsce w IV rundzie międzynarodowych mistrzostw Francji. Tegoroczny bilans Norwega na mączce dawał nadzieję, że postawi trudne warunki Austriakowi. Tymczasem pod dachem kortu Philippe'a Chatriera faworyt odarł ze złudzeń pochodzącego z Oslo 21-latka.

Wyrównany był tylko pierwszy set, w którym Ruud przełamał na 3:1. Potem jednak do głosu doszedł Thiem, który wygrał cztery gemy z rzędu. Austriak nie wykorzystał piłki setowej w dziewiątym gemie, ale był skuteczny po zmianie stron. Przy trzeciej okazji zamknął partię otwarcia wynikiem 6:4.

Po wygraniu premierowej odsłony Thiem wyraźnie złapał wiatr w żagle i grał swobodniej. Drugiego seta rozpoczął i zakończył przełamaniem. Natomiast w trzeciej partii wygrał ze stanu po 1 pięć gemów z rzędu i zwieńczył pojedynek. Po dwóch godzinach i 15 minutach rozstawiony z "trójką" Austriak zwyciężył pewnie 6:4, 6:3, 6:1.

- Jestem bardzo szczęśliwy, to był świetny mecz. Nie popełniłem zbyt wiele błędów. Casper to dobry tenisista i rozegraliśmy kilka fajnych wymian. Był bardzo pewny siebie po półfinałach osiągniętych w Rzymie i Hamburgu. Nie chciałem mu dać zbyt wielu szans - powiedział Thiem w pomeczowym wywiadzie na korcie.

W piątek skończył 32 piłki i miał 28 niewymuszonych błędów. Do tego sześciokrotnie przełamał serwis Ruuda i zdobył 100 ze 175 rozegranych punktów. Norweg odpowiedział tylko jednym breakiem. Statystycy naliczyli mu również 21 wygrywających uderzeń i 37 pomyłek.

Thiem jako pierwszy singlista awansował do IV rundy międzynarodowych mistrzostw Francji. Jego przeciwnikiem w niedzielnym pojedynku o ćwierćfinał będzie albo triumfator Rolanda Garrosa 2015 - Szwajcar Stan Wawrinka, abo jedyny pozostający w rywalizacji Francuz - Hugo Gaston. Ich piątkowy mecz został przerwany przez opady deszczu.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro piątek, 2 października