Tenis. ATP Petersburg: awans Stana Wawrinki po dreszczowcu. Porażki Taylora Fritza i Tennysa Sandgrena

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Stan Wawrinka

Szwajcar Stan Wawrinka obronił trzy piłki meczowe i pokonał Brytyjczyka Daniela Evansa w I rundzie turnieju ATP Tour 500 w Petersburgu. Odpadli Amerykanie, Taylor Fritz i Tennys Sandgren.

W poniedziałek rozpoczął się halowy turniej w Petersburgu. Jedną z jego gwiazd jest Stan Wawrinka (ATP 18). W I rundzie Szwajcar stoczył emocjonującą batalię z Danielem Evansem (ATP 34). Zdobywca trzech wielkoszlemowych tytułów zwyciężył 3:6, 7:6(3), 7:5 i podwyższył na 4-0 bilans spotkań z Brytyjczykiem.

Wawrinka obronił trzy piłki meczowe w drugim secie przy stanie 5:6, 0-40. W trzeciej partii od 5:2 stracił trzy gemy, ale dwa kolejne padły jego łupem. W trwającym dwie godziny i 31 minut spotkaniu Szwajcar zaserwował siedem asów, z czego cztery w decydującej odsłonie. Piłkę meczową w starciu z Evansem odparł również w III rundzie US Open 2016. Kolejnym rywalem Wawrinki będzie Jewgienij Donskoj (ATP 121), który uzyskał trzy przełamania i pokonał 6:4, 7:6(4) Jegora Gerasimowa (ATP 85).

Taylor Fritz (ATP 28) przegrał 4:6, 6:4, 3:6 z Cameronem Norrie'em (ATP 75). W ciągu godziny i 56 minut Amerykanin zaserwował 13 asów, ale wykorzystał tylko jeden z trzech break pointów. Brytyjczyk miał dwie szanse na przełamanie i obie spożytkował. Wyszedł na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Fritzem.

Odpadł Tennys Sandgren (ATP 48), który został pokonany 5:7, 6:3, 5:7 przez Asłana Karacewa (ATP 117). Amerykanin zmarnował dwie piłki setowe w 10. gemie pierwszego seta. W drugiej partii zaliczył przełamanie na 3:1 i utrzymał przewagę. W decydującej odsłonie z 0:2 wyrównał na 2:2, ale przy 5:6 oddał podanie. W trwającym dwie godziny i 12 minut meczu obaj tenisiści posłali po osiem asów. Rosjanin zgarnął 48 z 58 punktów przy własnym pierwszym serwisie i wykorzystał cztery z ośmiu break pointów.

Aleksander Bublik (ATP 52) wygrał 2:6, 7:6(2), 6:4 z Mackenziem McDonaldem (ATP 221). Kazach zaserwował 25 asów i zgarnął 49 z 58 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W trwającym dwie godziny i trzy minuty meczu były tylko trzy przełamania, z czego dwa dla Amerykanina.

St. Petersburg Open, Petersburg (Rosja) ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,243 mln dolarów poniedziałek, 12 października

I runda gry pojedynczej:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 5) - Daniel Evans (Wielka Brytania) 3:6, 7:6(3), 7:5 Cameron Norrie (Wielka Brytania) - Taylor Fritz (USA, 8) 6:4, 4:6, 6:3 Aleksander Bublik (Kazachstan) - MacKenzie McDonald (USA) 2:6, 7:6(2), 6:4 Asłan Karacew (Rosja, WC) - Tennys Sandgren (USA) 7:5, 3:6, 7:5 Jewgienij Donskoj (Rosja, WC) - Jegor Gerasimow (Białoruś) 6:4, 7:6(4)

Zobacz także: ATP Sardynia: niesamowite odrodzenie Tommy'ego Paula. Porażka Pablo Cuevasa ATP Sardynia: szybki kres przygody Kamila Majchrzaka. Polak przegrał już w I rundzie

Czy Stan Wawrinka awansuje do ćwierćfinału?