Tenis. ATP Nur-Sułtan: pewne zwycięstwa Francesa Tiafoe'a i Fernando Verdasco. Radu Albot wygrał mecz otwarcia

Frances Tiafoe w dwóch setach pokonał Corentina Mouteta w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Nur-Sułtanie. W dniu otwarcia do 1/8 finału awansowali też m.in. Fernando Verdasco, Radu Albot i Tommy Paul.

Marcin Motyka
Frances Tiafoe PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Frances Tiafoe
Poniedziałek 26 września zapisze się w historii kazachskiego tenisa. Tego dnia rozpoczął się pierwszy w historii turniej cyklu ATP Tour rozgrywany na terenie tego kraju - impreza Astana Open w Nur-Sułtanie. Zawody pojawiły się w kalendarzu po zmianach wywołanych przez pandemię koronawirusa.

W meczu otwarcia turnieju wystąpił urodzony w Rosji, lecz grający dla Kazachstanu Dmitrij Popko. I reprezentant gospodarzy był bliski sprawienia niespodzianki. W pojedynku z Radu Albotem 24-letni Popko wygrał pierwszego seta, lecz ostatecznie po prawie trzygodzinnej batalii uległ Mołdawianinowi 6:4, 4:6, 4:6.

Albot w II rundzie zmierzy się z Tommym Paulem. Rozstawiony z numerem siódmym Amerykanin wykorzystał cztery z ośmiu piłek na przełamanie i po 95 minutach gry pokonał 7:6(2), 6:3 Stefano Travaglię.

Z bardzo dobrej strony na otwarcie zawodów pokazał się Frances Tiafoe. Amerykanin pewnie (6:3, 6:2) poradził sobie z Corentinem Moutetem i w 1/8 finału zagra z oznaczonym numerem drugim Miomirem Kecmanoviciem. Z kolei inauguracyjnym rywalem Johna Millmana, turniejowej "czwórki", został Fernando Verdasco, który wyeliminował Jamesa Duckwortha.

Jordan Thompson po bardzo zaciętej batalii okazał się lepszy od Camerona Norrie'ego. Oznaczony numerem ósmym Australijczyk w tie breaku drugiego seta obronił piłkę meczową i po 160 minutach gry pokonał Brytyjczyka 5:7, 7:6(6), 6:2.

W poniedziałek odbyły się także decydujące mecze kwalifikacji. Awanse do głównej drabinki wywalczyli Damir Dzumhur, Emil Ruusuvuori, Yuichi Sugita i Asłan Karacew.

Astana Open, Nur-Sułtan (Kazachstan)
ATP 250, kort twardy, pula nagród 273,3 tys. euro
poniedziałek, 26 października

I runda gry pojedynczej:

Tommy Paul (USA, 7) - Stefano Travaglia (Włochy) 7:6(2), 6:3
Jordan Thompson (Australia, 8) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 5:7, 7:6(6), 6:2
Fernando Verdasco (Hiszpania) - James Duckworth (Australia) 6:4, 7:6(5)
Frances Tiafoe (USA) - Corentin Moutet (Francja) 6:3, 6:2
Radu Albot (Mołdawia) - Dmitrij Popko (Kazachstan, WC) 4:6, 6:4, 6:4

wolne losy: Benoit Paire (Francja, 1); Miomir Kecmanović (Serbia, 2); Adrian Mannarino (Francja, 3); John Millman (Australia, 4)

Ranking ATP: Hubert Hurkacz 31. Kamil Majchrzak dalej poza Top 100