Tenis. ITF Charleston: Katarzyna Kawa bez tytułu. Egipska rewelacja zatrzymała Polkę

Katarzyna Kawa nie wygrała turnieju ITF o puli nagród 100 tys. dolarów na kortach ziemnych w amerykańskim Charleston. W niedzielę z tytułu cieszyła się Mayar Sherif, która pisze historię egipskiego tenisa.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Notowana na 164. miejscu w rankingu WTA Mayar Sherif dostała się do głównej drabinki poprzez eliminacje. 24-latka dała znać o sobie już we wrześniu, gdy jako pierwsza reprezentantka Egiptu wygrała trzy pojedynki w kwalifikacjach i dostała się do głównej drabinki wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2020. Mało tego w I rundzie postraszyła Czeszkę Karolinę Pliskovą, zabierając jej seta.

W Charleston Sherif wygrała siedem meczów i sięgnęła po największy tytuł w zawodowej karierze. W niedzielę zmierzyła się z Katarzyną Kawą (WTA 130), która także zagrała świetny turniej. Polka odprawiła cztery rywalki, łącznie z oznaczoną "dwójką" Lauren Davis czy będącą ostatnio w dobrej formie Catherine Bellis, lecz nie wywalczyła ósmego singlowego mistrzostwa.

Niedzielny finał był rozgrywany w bardzo wietrznych warunkach. Kawa miała w pierwszym secie ogromne problemy przy własnym podaniu. Ani razu nie utrzymała serwisu i pozostawała w grze do stanu po 2, bo rywalka także sobie nie radziła. Sherif dołożyła jednak od tego momentu dwa breaki i zamknęła partię otwarcia wynikiem 6:2.

W drugiej odsłonie było więcej walki. Kawa nie wykorzystała jednak w szóstym gemie break pointa i tym samym nie zwiększyła prowadzenia. Egipcjanka wyrównała na 3:3 i teraz powtórzyła się historia z partii otwarcia. Dwa przełamania w końcowej fazie seta załatwiły sprawę i Sherif zwyciężyła ostatecznie po 86 minutach 6:2, 6:3.

Kawa nie wywalczyła tytułu, który znacznie przybliżyłby ją do wymarzonego debiutu w Top 100 światowej klasyfikacji. Mimo tego i tak poprawi życiówkę w rankingu WTA, bo w poniedziałek znajdzie się na 112. pozycji. Do tego wspólnie z Magdaleną Fręch triumfowała w sobotę w deblu. Zwycięska w singlu Sherif przesunie się na 132. miejsce.

LTP Charleston Pro Tennis, Charleston (USA)