Tenis. ATP Sofia: Marin Cilić przegrał z 19-letnim debiutantem. Nikołoz Basilaszwili nie wykorzystał meczboli

Marin Cilić niespodziewanie w dwóch setach przegrał z 19-letnim Jonasem Forejtkiem w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Sofii. Odpadł też Nikołoz Basilaszwili, który w poniedziałek nie wykorzystał dwóch meczboli.

Marcin Motyka
Marin Cilić PAP/EPA / VASSIL DONEV / Na zdjęciu: Marin Cilić
Jonas Forejtek zanotował wymarzony debiut w głównym cyklu męskich rozgrywek. 19-letni Czech, który w drabince turnieju ATP w Sofii znalazł się dzięki dzikiej karcie, w I rundzie zmierzył się z Marinem Ciliciem, mistrzem wielkoszlemowego US Open 2014 i byłym trzecim singlistą świata. Niedoświadczony Czech sensacyjnie okazał się lepszy od rutynowanego i o wiele bardziej znanego Chorwata, wygrywając w 66 minut 6:3, 6:2.

Niespodziankę sprawił również Marc-Andrea Huesler. Szwajcar wszedł do turnieju jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji, zastępując kontuzjowanego Stefano Travaglię, i w poniedziałek pokonał 6:1, 4:6, 7:6(6) rozstawionego z numerem siódmym Nikołoza Basilaszwilego, w 12. gemie decydującego seta broniąc dwóch meczboli.

Drugi "lucky loser", Martin Klizan, wygrał pierwszą partię w pojedynku z Adrianem Mannarino, lecz ostatecznie uległ Francuzowi 6:3, 1:6, 5:7. Oznaczony "piątką" Mannarino w II rundzie zmierzy się z Jegorem Gerasimowem. Białorusin ograł 6:3, 3:6, 6:3 Viktora Troickiego, kwalifikanta.

W Sofia Open 2020 nie ma już reprezentantów gospodarzy. Ostatni pozostały, Dimitar Kuzmanow, w poniedziałek po trzysetowej walce nie sprostał Salvatore Caruso. Włoch w 1/8 finału zagra z rozstawionym z numerem drugim Felixem Augerem-Aliassime'em.

Oznaczony numerem trzecim Alex de Minaur na otwarcie swoich zmagań w Sofii zmierzy się z Asłanem Karacewem. Rosjanin wyszedł zwycięsko z pojedynku kwalifikantów z Taro Danielem. Z kolei Jan-Lennard Struff, turniejowa "czwórka", zagra z Vaskiem Pospisilem. Kanadyjczyk wyeliminował Ilję Marczenkę, trzeciego ze "szczęśliwych przegranych".

Sofia Open, Sofia (Bułgaria)
ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 325,6 tys. euro
poniedziałek, 9 listopada

I runda gry pojedynczej:

Adrian Mannarino (Francja, 5) - Martin Klizan (Słowacja, LL) 3:6, 6:1, 7:5
Marc-Andrea Huesler (Szwajcaria, LL) - Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 7) 6:1, 4:6, 7:6(6)
Jonas Forejtek (Czechy, WC) - Marin Cilić (Chorwacja, 8) 6:3, 6:2
Jegor Gerasimow (Białoruś) - Viktor Troicki (Serbia, Q) 6:3, 3:6, 6:3
Salvatore Caruso (Włochy) - Dimitar Kuzmanow (Bułgaria, WC) 4:6, 6:4, 6:4
Vasek Pospisil (Kanada) - Ilja Marczenko (Ukraina, LL) 6:2, 5:7, 7:6(5)
Asłan Karacew (Rosja, Q) - Taro Daniel (Japonia, Q) 6:3, 3:6, 6:3

wolne losy: Denis Shapovalov (Kanada, 1); Felix Auger-Aliassime (Kanada, 2); Alex de Minaur (Australia, 3); Jan-Lennard Struff (Niemcy, 4)