Ogromne wyróżnienie dla Rogera Federera. Tenisista został sportowcem 70-lecia w Szwajcarii

Tenisista Roger Federer został wybrany sportowcem 70-lecia w Szwajcarii. Nagroda dla najlepszej sportsmenki trafiła do narciarki alpejskiej Vreni Schneider.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Paul Kane / Na zdjęciu: Roger Federer
Plebiscyt na najlepszych sportowców ostatnich 70. lat w Szwajcarii zorganizowała telewizja SRF. Wyborów dokonali kibice.

Sportowcem 70-lecia został wybrany Roger Federer. Tenisista uzyskał 49 proc. głosów i wyprzedził skoczka narciarskiego Simona Ammanna, biegacza narciarskiego Dario Colognę, lekkoatletę Wernera Guenthoera oraz narciarzy alpejskich Bernharda Russiego i Pirmina Zurbriggena.

Federer to najbardziej utytułowany tenisista wszech czasów. Zdobył 20 tytułów wielkoszlemowych (dzieli rekord z Rafaelem Nadalem), sześciokrotnie zwyciężył w ATP Finals, z reprezentacją narodową triumfował w Pucharze Davisa i łącznie wygrał 103 turnieje głównego cyklu. Jest także złotym medalistą olimpijskim z 2008 roku w deblu oraz srebrnym z 2012 w singlu. Przez rekordowe 310 tygodni zajmował pozycję lidera rankingu ATP.

- Jestem tutaj jako laureat, ale tak naprawdę wszyscy jesteśmy zwycięzcami. Inspirowaliśmy się wzajemnie. To dla mnie niesamowite uczucie - powiedział 39-latek z Bazylei po odebraniu nagrody.

Sportsmenką 70-lecia wybrano narciarkę alpejską Vreni Schneider - pięciokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich (trzy złote medale oraz po jednym srebrnym i brązowym), sześciokrotną medalistkę mistrzostw świata oraz trzykrotną zdobywczynię Pucharu Świata.

Drużyną 70-lecia została reprezentacja Szwajcarii w hokeju na lodzie z 2018 roku - sensacyjni wicemistrzowie świata. Trenerem - Jean-Pierre Egger, który doprowadził do trzech tytułów mistrza świata kulomiota Wernera Guenthoera, a sportowcem niepełnosprawnym - Heinz Frei, 15-krotny złoty medalista igrzysk paraolimpijskich.

Roger Federer wyjawił, co go motywuje przed sezonem 2021. "To jest dla mnie najważniejsze"

Andre Agassi zachwyca się Federerem, Nadalem i Djokoviciem. Cieszy się, że uniknął ich dominacji

Czy Roger Federer zasłużenie został sportowcem 70-lecia w Szwajcarii?