Tenis. WTA Abu Zabi: porażka Donny Vekić po dreszczowcu. Anett Kontaveit bez awansu

Chorwatka Donna Vekić roztrwoniła prowadzenie 4:1 w trzecim secie i przegrała z Amerykanką Bernardą Perą w I rundzie turnieju WTA 500 w Abu Zabi. Rosjanka Weronika Kudermetowa wyeliminowała Estonkę Anett Kontaveit.

Anett Kontaveit PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
W środę rozpoczął się pierwszy w 2021 roku turniej WTA. W Abu Zabi emocjonującą batalię stoczyły Donna Vekić (WTA 32) i Bernarda Pera (WTA 62). W pierwszym secie Chorwatka prowadziła 5:3, ale zmarnowała trzy piłki setowe, jedną przy 5:4 i dwie w tie breaku. Od stanu 0:2 w drugiej partii zdobyła 10 z 11 kolejnych gemów.

W decydującej odsłonie Vekić prowadziła 4:1, ale ostatecznie przegrała całe spotkanie 6:7(10), 6:2, 4:6 po trzech godzinach i czterech minutach. Chorwatka po raz pierwszy zmierzyła się z Perą. W II rundzie Amerykanka spotka się z Argentynką Nadią Podoroską lub Hiszpanką Sarą Sorribes.

Odpadła Anett Kontaveit (WTA 23), która uległa 5:7, 1:6 Weronice Kudermetowej (WTA 46). W ciągu 88 minut Estonka wykorzystała tylko jedną z czterech szans na przełamanie, a sama cztery razy oddała podanie. Rosjanka podwyższyła na 3-0 bilans meczów z Kontaveit. Następną przeciwniczką moskwianki będzie Kazaszka Jarosława Jarosława Szwiedowa lub Włoszka Bianca Turati.

Maria Sakkari (WTA 22) pokonała 6:4, 6:2 Anastazję Potapową (WTA 101). W trwającym 89 minut meczu Greczynka zaserwowała siedem asów i zdobyła 27 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła cztery break pointy i wykorzystała trzy z ośmiu okazji na przełamanie. Ons Jabeur (WTA 31) zwyciężyła 7:6(3), 6:3 Anastazję Pawluczenkową (WTA 38) po 93 minutach. Tunezyjka obroniła dwie piłki setowe w 10. gemie drugiego seta.

Julia Putincewa (WTA 28) wygrała 6:3, 6:3 z Martiną Trevisan (WTA 85). W ciągu 84 minut Kazaszka zniwelowała pięć break pointów i uzyskała trzy przełamania. W II rundzie czeka ją starcie z Barborą Krejcikovą (WTA 65), która pokonała 6:1, 6:3 Jamie Loeb (WTA 255). W trwającym 67 minut meczu Czeszka zdobyła 23 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 33) zwyciężyła 6:4, 6:4 Zarinę Dijas (WTA 80) w 81 minut. Rosjanka obroniła cztery break pointy i w obu setach zaliczyła po jednym przełamaniu. Ajla Tomljanović (WTA 68) wróciła ze stanu 0:3 w drugiej partii i pokonała 6:2, 7:6(1) Lin Zhu (WTA 91) w godzinę i 42 minuty. Leylah Annie Fernandez (WTA 88) wykorzystała pięć z ośmiu break pointów i wygrała 6:4, 6:2 z Jasmine Paolini (WTA 96).

Kirsten Flipkens (WTA 86) odrodziła się ze stanu 5:7, 1:3 i zwyciężyła 5:7, 7:5, 6:4 Laurę Siegemund (WTA 51). W trwającym trzy godziny i cztery minuty meczu Niemka popełniła 10 podwójnych błędów. Belgijka straciła serwis pięć razy, a sama zamieniła na przełamanie sześć z 12 okazji. Anastasija Sevastova (WTA 54) przegrała 2:6, 7:5, 2:6 z Paulą Badosą (WTA 70). Łotyszka z 2:6, 1:3 doprowadziła do trzeciej partii, ale w niej od 2:2 oddała rywalce cztery kolejne gemy.

Abu Dhabi Women's Tennis Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)