Tenis. ATP Antalya: ruszył nowy sezon. David Goffin obronił pięć meczboli, Nikołoz Basilaszwili wygrał po 10 miesiącach

David Goffin obronił pięć meczboli i w trzech setach pokonał Pierre'a-Huguesa Herberta w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Antalyi. Nikołoz Basilaszwili wygrał pierwszy mecz od marca zeszłego roku.

Marcin Motyka
David Goffin PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: David Goffin
Pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w kalendarzu rozgrywek ATP Tour. Nowy sezon rozpoczął się nie w Australii, jak w poprzednich latach, lecz w Turcji. Gospodarzem pierwszego oficjalnego turnieju w 2021 roku jest Antalya.

Pierwszy dzień nowego sezonu przyniósł wiele emocji. Najwięcej w spotkaniu pomiędzy Davidem Goffinem a Pierre'em-Huguesem Herbertem. Belg był o krok od porażki, ale w drugim secie obronił pięć piłek meczowych, zdobył dziewięć końcowych gemów z rzędu i ostatecznie pokonał Francuza 3:6, 7:5, 6:0.

- Rozpoczęcie nowego roku od zwycięstwa w tak trudnych okolicznościach i obronie meczboli jest świetne. Trudno było rywalizować z Pierre'em. Jestem zadowolony ze sposobu, w jaki zagrałem. Do końca wierzyłem, że mogę wygrać - mówił, cytowany przez atptour.com, Goffin, który z Herbertem w Antalyi będzie występował wspólnie w deblu.

Altug Celikbilek, pogromca z I rundy Kacpra Żuka, w 1/8 finału zmierzy się z oznaczonym "szóstką" Nikołozem Basilaszwilim. Gruzin przegrywał z Andreą Arnaboldim 4:6 i 3:5, lecz pokonał Włocha 4:6, 7:5, 6:1. Dla Basilaszwilego to pierwsze zwycięstwo od 6 marca zeszłego roku, gdy w Pucharze Davisa ograł Vladimira Ivanova.

Rozstawiony z numerem siódmym Miomir Kecmanović przegrał 6:1, 4:6, 0:6 ze Stefano Travaglią. Włoch o ćwierćfinał powalczy z Emilem Ruusuvuorim. Fin w czwartek nie stracił seta w pojedynku z Jirim Veselym.

Do II rundy awansował również Aleksander Bublik. Kazach, turniejowa "ósemka", ani razu nie dał się przełamać, wykorzystał trzy z ośmiu break pointów i pokonał 6:3, 6:3 Salvatore Caruso.

W czwartek rozegrano także decydujące mecze kwalifikacji. Awanse do głównej drabinki wywalczyli Alex Molcan, Dimitar Kuzmanow, Michael Vrbensky, Adrian Andriejew, Paweł Kotow i Matthias Bachinger.