Tenis. WTA Abu Zabi: dreszczowce Sofii Kenin i Eliny Switoliny. Garbine Muguruza bez ćwierćfinału

Sofia Kenin i Elina Switolina awansowały po dreszczowcach do ćwierćfinału turnieju WTA 500 w Abu Zabi. Amerykanka wyeliminowała Kazaszkę Julię Putincewą, a Ukrainka wygrała z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową.

Sofia Kenin PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Sofia Kenin
Sofia Kenin (WTA 4) straciła drugiego seta w imprezie w Abu Zabi. W II rundzie było 5:7, 5:4 od strony Amerykanki, gdy Kirsten Flipkens skręciła kostkę i skreczowała. W niedzielę mistrzyni Australian Open 2020 stoczyła zażartą batalię z Julią Putincewą (WTA 28). Kenin zwyciężyła 3:6, 7:6(5), 6:4 po dwóch godzinach i 41 minutach.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Putincewa uzyskała na 4:2. W drugiej partii Kazaszka z 2:5 wyszła na 6:5, by zmarnować piłkę meczową. W tie breaku prowadziła 3-1, ale straciła sześć z ośmiu kolejnych punktów. W decydującej odsłonie Putincewa z 2:5 zbliżyła się na 4:5, a w 10. gemie miała break pointa. Kenin obroniła go, a awans do ćwierćfinału przypieczętowała za trzecią piłką meczową. Obie tenisistki miały po 12 break pointów i uzyskały po pięć przełamań. Amerykanka zdobyła o cztery punkty więcej (119-115).

Elina Switolina (WTA 5) również ma za sobą dramatyczną batalię. Ukrainka zwyciężyła 6:2, 6:7(5), 7:6(8) Jekaterinę Aleksandrową (WTA 33). Rosjanka z 2:6, 0:2 doprowadziła do trzeciego seta. W nim nie wykorzystała prowadzenia 5:3 oraz dwóch piłek meczowych w tie breaku. W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu miało miejsce 12 przełamań, z czego siedem dla Switoliny.

W ćwierćfinale Kenin zmierzy się z Marią Sakkari (WTA 22), która pokonała 7:5, 6:4 Garbine Muguruzę (WTA 15). W ciągu godziny i 52 minut Greczynka zaserwowała 11 asów i zdobyła 30 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła 12 z 13 break pointów i wykorzystała trzy z dziewięciu szans na przełamanie.

Następną przeciwniczką Switoliny będzie Weronika Kudermetowa (WTA 46), która zwyciężyła 6:4, 4:6, 6:1 Paulę Badosę (WTA 70). W trwającym godzinę i 50 minut meczu Rosjanka posłała 10 asów. Wywalczyła 31 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała siedem z 11 break pointów.

Jelena Rybakina (WTA 19) w 68 minut wygrała 6:3, 6:4 z Darią Kasatkiną (WTA 72). Kazaszka zgarnęła 23 z 30 punktów przy własnym pierwszym podaniu i uzyskała trzy przełamania. Kolejną jej rywalką będzie Aryna Sabalenka (WTA 10), która w 67 minut pokonała 6:2, 6:4 Ons Jabeur (WTA 31). W drugim secie Białorusinka wróciła ze stanu 2:4.

Marta Kostiuk (WTA 99) w 53 minuty rozbiła 6:1, 6:1 Tamarę Zidansek (WTA 87). Ukrainka zdobyła 53 z 84 rozegranych punktów i zamieniła na przełamanie pięć z 10 okazji. Nie musiała bronić żadnych break pointów. W ćwierćfinale czeka ją starcie z Sarą Sorribes (WTA 66), która pokonała 7:5, 6:3 Anastazję Gasanową (WTA 292). Hiszpanka sześć razy odebrała rywalce podanie.

Abu Dhabi Women's Tennis Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 565,5 tys. dolarów
niedziela, 10 stycznia

III runda gry pojedynczej:

Sofia Kenin (USA, 1) - Julia Putincewa (Kazachstan, 13) 3:6, 7:6(5), 6:4
Elina Switolina (Ukraina, 2) - Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 17) 6:2, 6:7(5), 7:6(8)
Aryna Sabalenka (Białoruś, 4) - Ons Jabeur (Tunezja, 15) 6:2, 6:4
Jelena Rybakina (Kazachstan, 6) - Daria Kasatkina (Rosja) 6:3, 6:4
Maria Sakkari (Grecja, 9) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 5) 7:5, 6:4
Marta Kostiuk (Ukraina) - Tamara Zidansek (Słowenia) 6:1, 6:1
Sara Sorribes (Hiszpania) - Anastazja Gasanowa (Rosja, Q) 7:5, 6:3
Weronika Kudermetowa (Rosja) - Paula Badosa (Hiszpania) 6:4, 4:6, 6:1

Gala Mistrzów Sportu. Idze Świątek łamał się głos. "Rok temu nie spodziewałam się, że mogę tu być"