Klęska Simony Halep z pogromczynią Igi Świątek. Spektakularny powrót, a potem niemoc Eliny Switoliny

Simona Halep w godzinę pożegnała się z turniejem tenisowym Gippsland Trophy (WTA 500) w Melbourne. Elina Switolina w spektakularny sposób doprowadziła do szybkiego trzeciego seta, granego do 10 punktów, ale w nim dopadła ją niemoc.

Simona Halep Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Simona Halep
W piątek rozegrane zostały ćwierćfinały turnieju Gippsland Trophy w Melbourne. Do półfinału nie awansowała najwyżej rozstawiona Simona Halep (WTA 2). Rumunka w zaledwie godzinę uległa 2:6, 1:6 Jekaterinie Aleksandrowej (WTA 33), pogromczyni Igi Świątek.

Halep objęła prowadzenie 2:0, ale od tego momentu przegrała 12 z 13 kolejnych gemów. Rumunka wykorzystała tylko jeden z sześciu break pointów. Aleksandrowa na przełamanie zamieniła pięć z 10 okazji. Rosjanka zdobyła 25 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Aleksandrowa odniosła największe zwycięstwo w karierze. Wcześniej wygrała dwa spotkania z tenisistkami z Top 10 rankingu. Okazała się lepsza od Jeleny Ostapenko (Seul 2018) i właśnie od Halep (Pekin 2019). Łotyszka była wtedy notowana na 10. miejscu, a Rumunka znajdowała się na piątej pozycji. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Kaia Kanepi (WTA 94). Estonka w poniedziałek nie wychodziła na kort, bo Karolina Muchova (WTA 27) oddała mecz walkowerem.

Elina Switolina (WTA 5) przegrała 3:6, 7:5, 6-10 z Elise Mertens (WTA 20). Ukrainka z 3:6, 2:5 i po obronie trzech piłek meczowych doprowadziła do super tie breaka (od piątkowych meczów w turniejach kobiet obowiązuje taki format trzeciego seta). W nim popełniła kilka prostych błędów i rywalka szybko jej odjechała. Switolina znów ruszyła w pogoń i z 1-7 zbliżyła się na 4-7. Przy 4-9 odparła kolejne dwa meczbole, ale Mertens opanowała nerwy i awansowała do półfinału.

W ciągu godziny i 56 minut Belgijka obroniła 10 z 13 break pointów. W półfinale czeka ją kolejne wyzwanie w postaci starcia z Naomi Osaką (WTA 3). Japonka wygrała 7:5, 6:1 z Iriną-Camelią Begu (WTA 79). W ciągu 76 minut zdobywczyni trzech wielkoszlemowych tytułów zaserwowała siedem asów i zgarnęła 27 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Kaia Kanepi (Estonia) - Karolina Muchova (Czechy, 8) walkower

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Naomi Osaka awansuje do finału turnieju w Melbourne?